Egy-két fizika feladatban kellene a segítségetek (többi lent )?


Ezeket a fizika hf-kat nem értem. Lécci legalább csak annyit írjatok le, hogy hogy kell őket ki számolni!


1.U=230V; I=7,8A; Kiszámoltam az ellenállást (R), a teljesítményt (P) és ott akadtam meg, h:

Mennyi idő alatt melegít fel a bojler 120 l 20C-os vizet 90C-ra? c=4,2 kJ/KGxC?



2. Egy villamos kemence fűtőszálán 120V-os feszültség mellett 10A erősségű áram folyik. Milyen HATÁSFOKÚ a kemence, ha 30 perc alatt 25 kg, kezdetben 10C-os ólmot olvaszt meg?


Egyenlőre ennyi :D Nagyon megköszönném ha valaki leírná őket, legalább csak az egyiket is :)



2013. jún. 7. 14:30
 1/8 anonim ***** válasza:

1) A teljesítmény a kulcsa. P=W/t, ahol W a munka, t pedig az eltelt idő. Jelen esetben W=c*m*dt, ahol 'c' a fajhő(adott), 'm' a tömeg(itt 120l=120kg), 'dt' pedig a hőmérsékletváltozás(90-20=70). Ha mindent SI-ben helyettesítesz be, másodpercben kapod az eredményt.


2)Itt is először kiszámolod a villamos teljesítményt(P=U*I), majd újfent a P=W/t képlet kell, ahol ismered az időt, ismered a munkát(megnézed táblázatban az ólom olvadáspontját, abból kivonod a 10-et, az lesz a 'dt'), így tudsz számolni teljesítményt. A kettőt elosztod egymással, és megkapod a hatásfokot.

2013. jún. 7. 14:45
 2/8 anonim ***** válasza:
Ja, és természetesen az ólom fajhője is táblázatban adott, NEM egyezik meg a vízével.
2013. jún. 7. 14:46
 3/8 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszi, de mind a kettőnél lenne egy kicsi "belekötésem" :)


1.) megcsináltam úgy ahogy mondtad-vagyis írtad-, de amikor kiszámoltam h t=W*P, akkor egy nagyon kicsi szám jött ki, 19,665 másodperc. VAGYIS ennyi idő alatt melegítené fel a bojler a vizet? Hátul a megoldásoknál 5,5 óra van, itt valami nem stimmel. át tudnád mégegyszer nézni, lécci? :)


2.) Kiszámoltam a P=U*I-t, majd a W-t (c*m*dT), de utána mit osszak el mivel? Ha már egyszer kiszámoltam a P-t, utána meg a W-t, hogy kiszámoljam megint a P-t a idővel....Nem értem, bocsi. a fizika az egyetlen tantárgy ami nem megy :(

2013. jún. 7. 20:46
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Segítek persze, kérdezz nyugodtan bármit, bármikor ha valami nem világos, aztán megpróbálom elmagyarázniúgy, hogy megértsd. :-)


1)P=U*I=230*7.8=1794 Watt

W=c*m*dt=4200*120*70=35280000J (ha jobban mengézed a megadott 'c' fajhő mértékegységét, kJ-ban szerepel, de Neked Joulbe-ban kell, mert az az SI, tehát átváltod, így lesz 4200)

t=?

t=W/P= 35280000/1794 = 19655 másodperc

Tehát 19655 másodperc alatt meglegíti fel a bojlert, amit ha átváltasz órába (1 óra = 3600 másodperc), akkor kijön a közel 5.5 óra


2) A teljesítménynek több "típusa" létezik. P=U*I a villamos teljesítmény, a P=W/t pedig fizikai teljesítmény, vagyis befektetett munka osztva a hozzá szükséges idővel. A kettő között pedig kapcsolat van, ugyanis egy gép a teljesítményét több formában tudja "leadni". Ha maximumon dolgozik a gép, akkor a névleges teljesítményt kiszámolhatod a max feszültséggel és max árammal, tehát Pn=U*I=120*10=1200Watt

Ebből a teljesítményből fedezi a gép az ólom megolvasztását. De mire eljut odáig, hogy ténylegesen a melegítésre fordítódjon az energia, addig veszteségek lépnek fel, így romlik a teljesítmény. És neked most az a feladatod, hogy kiszámold mekkora hatásfokon is dolgozik.

Az ólom olvadáspontja 327 °C a wikipédia szerint, olvadáshője pedig 4,77kJ/mol

W=c*m*dt=4770*25*317=37802250 J

t=30min=1800s

A már hasznos teljesítmény tehát P=W/t=21001 Watt

Ezzel kell elosztanod a névleges teljesítményt:

Pn/P=1200/21001=0.057, tehát a kemence igen gyenge, 5.7%-os hatásfokkal dolgozik. (persze lehet, hogy elszámoltam valamit, mert gyanús, de a lényeg szerintme érthető :-) ).

2013. jún. 7. 22:58
 5/8 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm szépen :))

Az elsőt így már értem, a kJ-t nem váltottam át J-ba (pedig gondolkoztam is rajta). Köszönöm :)


A másodiknál a tk szerint az eredmény 76%. Valahol elcsúszott a számolásunk, de nagyábból ezt is értem :)

2013. jún. 8. 08:39
 6/8 anonim ***** válasza:

Bocsánat, megvan a hiba. A szilárd halmazállapotú ólom olvadáspontig való melegítéséhez nem az olvadáshővel kell számolni, hanem a fajhővel. (Olvadáshő a halmazállapot változáshoz kell)

Szóval őlomnál c=0.13 kJ/(kg*°C)

Tehát Pn=1200 W, illetve P=(130*25*317)/1800=572 W

P/Pn=572/1200=0.47

Tehát 47% hatásfokú a kemence. A 76%-ot én kizártnak tartom.

2013. jún. 8. 11:19
 7/8 A kérdező kommentje:
Lehet hogy a megoldás a rossz :D Szokott olyan lenni :) Nagyon nagyon szépen köszönöm :)
2013. jún. 8. 17:29
 8/8 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


A kemences/olmos feladatnal lehet az a hiba, hogy a fajhovel es az olvadashovel is kell szamolni.


Ossz energia ami az olvasztashoz kell:

10 fokrol az olvadastpontig melegiteni.


Az olvadasponton levo olmot folyekonnya kell tenni (olvadasho)


Majd ebbol szamolni.

Megprobalom kiszamolni, de korabban mar elkovettem par hibat, ugyhogy mindenki szamoljon utana!


2. Egy villamos kemence fűtőszálán 120V-os feszültség mellett 10A erősségű áram folyik. Milyen HATÁSFOKÚ a kemence, ha 30 perc alatt 25 kg, kezdetben 10C-os ólmot olvaszt meg?


Olvadaspont: 327 C

Tomeg: 25 kg

Fajho (elozo hozzaszolotol vatt ertek) c=0.13 KJ/(kg*°C)

Olvadasho: 25 Kj/kg Fentebb kj/mol volt!!!!!!!!

dt=317 C


Tehat:

Emelegites=25kg*0.13*1000 J/(kg*°C)*317°C =10302.5J

Eolvastashoz=25kg*25Kj/Kg=625 000J

Eossz=635302.5J


Evillany:120V*10A*30*60 =2160 000J


Hat nekem kb 29 % jott ki.

Nem tudom hol a hiba. :-(

2013. jún. 9. 14:52