Két kiskocsi tömege 0.3 kg illetve 0.6 kg. A kezdetben nyugvó kiskocsikat egy közéjük helyezett összenyomott rugó úgy lökte szét, hogy az egymáshoz viszonyított sebességük nagysága 3 m/s lett?

Hány cm-rel volt össze nyomva a közéjük helyezett D= 800 N/m rugóállandójú rugó?Más volna-e a feladat eredménye, ha a két kocsi szétlökés közben egyik, illetve másik irányban egyenletesen mozogna?

#tömeg #kiskocsi #0.3 kg #0.6 kg.
2013. jún. 3. 17:40
 1/2 bongolo ***** válasza:

m₁ = 0,3 kg

m₂ = 0,6 kg


Amikor a kiskocsik elindulnak, akkor a kocsik lendületének az összege meg kell egyezzen nullával, hisz előtte nyugalomban voltak, nulla volt a lendület.

m₁·v₁ + m₂·v₂ = 0

Az egyik sebesség pozitív lesz, a másik pedig negatív!

Egymáshoz viszonyított sebességük 3 m/s:

v₂-v₁ = 3


Ebből a két egyenletből kijön v₁ és v₂:

v₂ = 1 m/s

v₁ = -2 m/s


A mozgási energiák:

E₁ = 1/2·m₁·v₁²

E₂ = 1/2·m₂·v₂²

E = E₁ + E₂ = ... számold ki

Ez az energia a rúgóból jön. Az összenyomott rúgó rugalmas energiája:

E = 1/2·D·x²

Ebből pedig kijön az x, vagyis hogy hány méterrel nyomták össze a rúgót.


A második részt nem értem igazán. Mi az, hogy egyenletesen mozogna? Talán egyforma sebességgel? Az akkor tudna lenni, ha a rúgónak is van tömege, és a rúgó is elmozdul. Az összes impulzusnak ugyanis nullának kell lennie. Akkor viszont a rúgónak is volna mozgási energiája, ezért a kocsiknak a sebessége kisebb lenne.

... nem biztos, hogy erre gondot a tanár...

2013. jún. 4. 00:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2013. jún. 17. 11:05