Mekkora annak a játékautónak a tömege, melyet a 10 N/m rugóállandójú rugóra akasztva, a rugó hosszváltozása 10 cm?


2013. márc. 4. 18:06
 1/2 anonim ***** válasza:

F_rugó = D * delta l


F_gravitációs = m * g

2013. márc. 4. 18:31
 2/2 anonim ***** válasza:

az autódra két erő hat. A gravitáció húzza lefele, és a rugó rugalmas ereje húzza felfele. Tudjuk, hogy ezek egyforma nagyságúak, hiszen, ha a gravitáció lenne nagyobb, akkor az autó elindulna a Föld fele és elszakadna a rugó. Ha a rugó ereje lenne nagyobb elindulna fölfele az autó... Tehát egyenlő nagyságúak :)


gravitációs erő nagysága=m*g

rugalmas erő nagysága= D*delta l

D (rugóállandót jelölöm ezzel)=10N/m

delta l (rugó hosszváltozását jelölöm ezzel)=10cm=0,1méter

//------

rugalmas erő nagysága= 10*0,1=1N

//--------------------//


fent megállapítottuk, hogy a gravitációs erő meg a rugalmas erő azonos nagyságú. Ergo:


gravitációs erő=rugalmas erő

g betűvel a Föld vonzását jelölöm. Ez Magyarországon földközelben 9,81m/s^2

m*g=1N

m*9,81=1 /osztom 9,81-el

m=0,10193679918450560652395514780836 kilogramm

ezt emberi mértékegységre váltva:


m(kerekítve)= 101,93 gramm


remélem érthető volt :)

2013. márc. 5. 20:36