Egy 2,5 N/m rugóállandójú rugóra ráakasztunk egy 50 g tömegű testet. Mekkora lesz a rugó kitérése?

Hogyan kell ezt kiszámolni? Nem csak a megoldás, a levezetés is érdekelne. Köszi!
2012. dec. 20. 20:14
 1/1 bongolo ***** válasza:

Levezetem, de nem állom meg, hogy ne bosszankodjak rajtad! Ha megnézed a könyvedben, akkor ez lesz minden bizonnyal az első vastagon szedett képlet a rugós fejezetben. Nagyon kis primitív dolog, nem lehet, hogy könyvolvasás helyett arra vársz, hogy itt valaki válaszoljon...


A másik dolog, de ez már inkább jó tanács: A tanár súg a legjobban, amikor egy feladatot pontosan megad. Most is ott van a rugóállandó mértékegysége: N/m

D = 2,5 N/m

A mértékegység mindig nagyon jó puska, tessék használni! Le se buksz vele!!! Most például osztva van a Newton a méterrel. Vagyis ha ezt a rugóállandót beszorzod méterrel, akkor mit kapsz? Newtont, tehát erőt. Már fel is lehet írni a képletet:


F = D·x


ahol x a megnyúlás (kitérés), F az erő.

Ebből pedig pofonegyszerű a kitérés képletét felírni:


x = F/D


Most már csak azt kell tudni, hogy m = 50g = 0,05 kg, és egy ekkora testnek a súlya 0,5 N (F=m·g) (g=10 m/s²-tel számoltam.)


Szóval a válasz:

x = 0,5 / 2,5 = 1/5 = 0,2 m

vagyis 20 centi.

2012. dec. 21. 00:23