Két 10N/cm rugóállandójú rugót először sorba kapcsolunk egymáshoz, majd egymás mellé párhuzamosan. Mekkora lesz a két rugóból álló rendszer rugóállandója az egyik, illetve a másik esetben?

Mozaik Kiadó, 9.-es fizika, hiába számolom, nem jön ki.
2012. ápr. 24. 19:52
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

Ha párhuzamosan van kapcsolva két rugó, akkor a kinyújtásukhoz szükséges erő összeadódik, vagyis a rugóállandókat össze kell adni. Ha sorosan, akkor meg a rugóállandók reciprokának összege lesz az eredő rugóállandó reciproka.


Sorban:

D = 1/(1/D1 + 1/D2) = 1/(1/10 + 1/10) = 1/(2/10) = 10/2 = 5 N/cm


Párhuzamosan:

D = D1 + D2 = 10+10 = 20 N/cm


Nem ez az eredmény van a könyvben?

2012. ápr. 24. 23:07