Gyakorló matematikai feladatban tudnátok segíteni?


ebben kellene nekem segíteni..

(a1+4d)*(a1+9d)=-25

(a1+d)+(a1+7d)=10


gyakorló feladatnak kaptam és ez egy másodfokú egyenlet lenne, de valaki azt mondta, hogy ebből ki kell fejezni az a(1)-et,(mert úgy könnyebb lenne), ami a1=5-4d, csak ez nem tudom, hogy hogy jött ki....

tudnátok segíteni ? eltudnátok mondani, hogy ez hogy jön ki ?

válaszaitokat előre is köszönöm. :)



2013. jún. 3. 16:45
 1/2 A kérdező kommentje:
köszönöm, de most már rájöttem magamtól... azt hiszem :)
2013. jún. 3. 16:56
 2/2 anonim ***** válasza:

(a1+4d)*(a1+9d)=-25

(a1+d)+(a1+7d)=10


Ugye, számtani sorozatos feladat?

Az a1+4d=a5 helyettesítéssel érdemes próbálkozni, mert akkor szimmetrikus lesz a második egyenlet.

a5*(a5+5d)=-25

(a5-3d)+(a5+3d)=10

Hurrá, a második egyenletből kiesik a d!

Megvan az a5, amit az első egyenletbe helyettesíthetsz.

2013. jún. 3. 16:57