Matematikai, logikai feladatban levezetéssel tudna segíteni valaki?


A kérdés:

Egy könyves szekrény felső polcán háromszor annyi és még 6 könyv van, mint az alsón. Dani a felső polcról 8 könyvet áttesz az alsó polcra, így ott a felső polcon található könyvek felénél 3-mal több könyv lesz. Hány darab könyv van most az alsó, illetve a felső polcon? Hány könyve van Daninak összesen?


2012. ápr. 3. 15:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Legyen az alsó polcon X. A fölsőn akkor most 3*X+6 van.


A fölsőről átmegy 8 könyv az alsóra, akkor

X+8 lesz alul és 3*X-2 felül.


És tudjuk, hogy most az alsó polc MOST fele +3 a felsőnek.


X+8=(3*X-2)/2+3 mindkét oldalt beszorzod kettővel

2*X+16=3*X-2+6

12=X.


Tehát eredetileg 12 és 42 könyv volt (összesen 54)

Átraktam 8-at, ezért most 20 és 34 van.

2012. ápr. 3. 16:03
 2/3 rajcziz ***** válasza:

alsó - x

felső - 3*x+6


felső2 - 3*x+6-8=3*x-2

alsó - (3*x-2)/2 + 3


x + 3*x + 6 = 3*x - 2 + (3*x-2)/2 + 3

2x + 6x + 12 = 6x - 4 + 3*x - 2 + 6

8x + 12 = 9x

12 = x

2012. ápr. 3. 16:04
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mind a kettő választ. Sikerült megértenem, el is tudom magyarázni. Még egyszer köszönöm.
2012. ápr. 4. 12:36