Szöveges matek feladat. Segítség?

Karcsi jutalmul egy bizonyos pénzösszeget kap. Takarékoskodik, és miután ezt a pénzösszeget megkétszerezi, elkölt belőle 3500 ft-ot. A megmaradt pénzt ismét megkétszerezi, majd elkölt belőle 6000 ft-ot. Az így megmaradt pénzt ismét megkétszerezi, majd elkölt belőle 9000 ft-ot. Ekkor annyi pénze maradt, mint amennyit jutalmul kapott. Mennyi volt a jutalom?

#matematika #szöveges feladaz
2013. máj. 30. 21:37
 1/3 anonim ***** válasza:

2*{2*(2x-3500)-6000}-9000=x

2*{4x-7000-6000}-9000=x

2*{4x-13000}-9000=x

8x-26000-9000=x

8x-35000=x

7x=35000

x=5000

2013. máj. 30. 22:14
 2/3 anonim válasza:

Legyen y azaz összeg, amennyit jutalmul kapott.


megkétszerezi, és elkölt 3500ft-ot: 2y-3500

a kapott összeget megkétszerezi, elkölt 6000ft-ot: 2y(2y-3500)-6000

az így kapott összeget is megkétszerezi és elkölt 9000 ft-ot: 2y(2y(2y-3500)-6000)

és ez annyi, mint ami volt, tehát x-el egyenlő


felírhatunk egy egyenletet:


y=2y(2y(2y-3500)-6000) /:y

1=2(2y(2y-3500)-6000) /2

1/2=2y(2y-3500)-6000 /+6000

6000+1/2=2y(2y-3500) /zárójelfelbontás

6000,5=4ynegyzet-7000y /egyenlet rendezése

0=4ynegyzet-7000y-6000,5


És ezt kell megoldani.

2013. máj. 31. 23:29
 3/3 anonim válasza:
Előző vagyok, bocsi, fáradt vagyok, elrontottam, az első sztem jó!
2013. máj. 31. 23:30