Karcsi jutalmul egy bizonyos pénzösszeget kap. Takarékoskodik, és miután ezt a pénzösszeget megkétszerezi, elkölt belőle 3500 ft-ot. A megmaradt pénzt ismét megkétszerezi, majd elkölt belőle 6000 ft-ot. Az így megmaradt pénzt ismét megkétszerezi, majd elkölt belőle 9000 ft-ot. Ekkor annyi pénze maradt, mint amennyit jutalmul kapott. Mennyi volt a jutalom?#matematika #szöveges feladaz
2013. máj. 30. 21:37
1/3 anonim válasza:
2*{2*(2x-3500)-6000}-9000=x
2*{4x-7000-6000}-9000=x
2*{4x-13000}-9000=x
8x-26000-9000=x
8x-35000=x
7x=35000
x=5000
2/3 anonim válasza:
Legyen y azaz összeg, amennyit jutalmul kapott.
megkétszerezi, és elkölt 3500ft-ot: 2y-3500
a kapott összeget megkétszerezi, elkölt 6000ft-ot: 2y(2y-3500)-6000
az így kapott összeget is megkétszerezi és elkölt 9000 ft-ot: 2y(2y(2y-3500)-6000)
és ez annyi, mint ami volt, tehát x-el egyenlő
felírhatunk egy egyenletet:
y=2y(2y(2y-3500)-6000) /:y
1=2(2y(2y-3500)-6000) /2
1/2=2y(2y-3500)-6000 /+6000
6000+1/2=2y(2y-3500) /zárójelfelbontás
6000,5=4ynegyzet-7000y /egyenlet rendezése
0=4ynegyzet-7000y-6000,5
És ezt kell megoldani.
3/3 anonim válasza:
Előző vagyok, bocsi, fáradt vagyok, elrontottam, az első sztem jó!