[link]

2013. máj. 21. 18:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Átrendezzük y-ra:

y=(x+2)/(4-x^2)

Most már egy függvényként gondolhatunk rá.

Ért. tart.: 4-x^2 nem egyenlő nullával, azaz x nemegyenlő 2 és -2.

Értékkészlet: felírjuk az egészet x polinomjaként: y*x^2+x+(2-4y)=0. A kérdés, hogy mely y értékekre van megoldás. tehát a diszkrimináns mikor legalább nulla, tehát megoldani kell, hogy 1-4y(2-4y)>=0. Megoldása: y>=0. Értékkészlet: y>=0.

Nem szimmetrikus: látszik, mert a változóiban nagyon nem szimmetrikus a képlet, de ellenpélda is könnyen adható. Például (3,-1) relációban áll, de (-1,3) nem.

2013. máj. 21. 18:46
 2/4 anonim ***** válasza:

A felírt összefüggést alakítva:

y(2-x)(2+x)=2+x.

Ha x=-2, akkor mindkét oldal 0 tetszőleges y választásával, tehát ekkor teljesül az egyenlet.


Ha x nem= -2, akkor oszthatunk x+2-vel:

y(2-x)=1.

Ha itt x=2, akkor a bal oldal 0, a jobb oldal pedig nem, tehát ekkor nincsen megfelelő y.

Egyébként pedig

y=1/(2-x).


Összefoglalva, az alábbi (x,y) párok állnak relációban:

(-2,y) - tetszőleges y valós szám esetén.

(x,1/(2-x)) - tetszőleges, 2-től és -2-től különböző x valós szám esetén.


Az értelmezési tartományt a lehetséges párok első tagjai alkotják, ez most a 2-től különböző valós számok halmaza.

Az értékkészletet a lehetséges párok második tagjai alkotják, ez most a valós számok halmaza.

2013. máj. 21. 18:46
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Nem tudsz véletlenül még pár ilyen példát ajánlani, hogy tudjak gyakorolni?

2013. máj. 21. 19:35
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez hogyan jött ki: 1-4y(2-4y)>=0. Megoldása: y>=0.
2013. máj. 22. 16:18