Hogyan adjam meg a két adott ponton átmentő egyenes egyenletét?


A(4;7) B(-3;2)

A függvénytáblázatban lévő egyenlet a következő: (x2-x1)(y-y1)=(y2-y1)(x-x1)

Oké de itt hol az Istenben van sima y?

Vagy valami könnyebb úton-módon megoldható ez a feladat?

Előre is köszi :)


2013. máj. 16. 15:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Miért kell neked sima y?

Egy geometria alakzat egyenlete egy olyan egyenlet, amit csak olyan pontok koordinátái (x,y) egészítenek ki, amik rajta vannak az alakzaton.


Tehát x-nek és y-nek benne kell maradnia az egyenletben, azt sehonnan nem kell neked.


Pl. mondjuk 3x+5y = 1. Lesz az egyenlet. X egyeütthatój y2-y1 lesz, y-é x2-x1, a konstans pedig (x2-x1)y1 - (y2-y1)x1.


Ennél könnyebben nem nagyon lehet. Konkrétan egy írányvektort kell kiszámolnod (ami két kivonás) és behelyettesíteni 4 értéket a képletbe.

2013. máj. 16. 15:10
 2/9 A kérdező kommentje:

nemértem :|

Azt elmondanád hogy pontosan hogy kell megoldanom? Van egyszerűbb képlet hozzá?

És valami vállalkozó szellemű jó matekos priviben tudna segíteni még pár feladatban ? Nagyon hálás lennék.

2013. máj. 16. 15:22
 3/9 anonim ***** válasza:

Hát a képlet, amit megadtál az tulajdonképpen, már megcsinált neked minden számolást.

Innentől kezdve csak behelyettesíteni kell: x1,y1 az egyik pont koordinátái (mondjuk A), x2,y2 a másik pont koordinátái (mondjuk B).

És akkor kapod:

7(y-7) = -5(x-4)

Ami 7y - 49 = -5x + 20

5x + 7x = 69

Ez az egyenes egyenlete.

Azon P(x,y) pontok, amely x és y koordinátáit behelyettesítve igaz az egyenlőség, illeszkednek az egyenesre.


De igazából az egyenes egyenlete v1(y-y1) = v2(x-x1), ahol v(v1,v2) az egyenes írányvektora, és P(x1,y1) egy az egyenesre illeszkedő pont.


Csak ha van A(x1,y1) és B(x2,y2) kettő, az egyenesre illeszkedő pont, akkor AB vektor az egyenes írányvektora lesz, AB vektor viszont = B vektor - A vektor, aminek a koordinátái pont x2-x1,y2-y1. Tehát tulajdonképpen az általad megadott képlet ezt a lépést kispórolja az egészből.

2013. máj. 16. 15:35
 4/9 anonim ***** válasza:

Na, egy előjelet sikerült elnéznem:

-7(y-7) = -5(x-4)

Ami -7y + 49 = -5x + 20

5x - 7x = -29

2013. máj. 16. 15:37
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm Szépen, hogy levezetted így már érthető. És igen, a kész egyenletbe sokkal egyszerűbb behelyettesíteni. Egyébként az -7y lesz! :D

Még egyszer köszönöm! :)

2013. máj. 16. 15:45
 6/9 A kérdező kommentje:
Időközben észrevetted. Profikkal is megesik néha :D
2013. máj. 16. 15:46
 7/9 A kérdező kommentje:

Várj nekem így jött ki:

-7(y-7)=-5(x-4)

-7y+49=-5x+20

-7y+5x=69 -> 5x-7y=69

2013. máj. 16. 15:49
 8/9 A kérdező kommentje:
Jó már értem. Elhamarkodok mindent.
2013. máj. 16. 15:52
 9/9 anonim ***** válasza:

Velem túl sokat.


-7(y-7)=-5(x-4)

-7y+49=-5x+20

Itt kivonszt 49-t, szóval -29 lesz a túl oldalon (20-49)

-7y+5x=69 -> 5x-7y=69

2013. máj. 16. 15:53