Egy derékszögű trapéz egyik alapja 24cm az erre merőleges szára 18cm. A megadott lapon lévő másik szög 125°. Mekkorák az oldalai a trapéznak? (szögfüggvénnyel a lehető legegyszerűbben kérném)

holnap dogát írunk, ezt nem értem egyedül... az ilyen trapézos feladatokat. kérlek segítsetek

2013. máj. 13. 20:22
 1/2 BKRS ***** válasza:

Az ilyen trapézos feladatok alapötlete, hogy ábrát rajzolsz, majd a rövidebbik alap végeinél behúzod a magasságot.

Ez a magasság levág egy háromszöget.

HA egyenlő szárú vagy körbe írható a atrapéz akkor a két háromszög egybevágó.

Ha derékszögű a trapéz akkor a magasság az egyenlő az aapra merőleges oldal hosszával.

Jelen esetben ez 24 cm.

A levágott háromszögnél lemegy a 125 fokból 90 fok tehát marad a háromszögben 35 fok.

Akkor a másik szárra, jelöljük mondjuk c-vel:

18/c = cos(35

vagyis c = 18/cos(35)

A háromszög harmadik oldalára, jelöljük mondjuk a-val:

a/c = sin(35)

a=c*sin(35)

A megadottal szembeni alap az meg 18+a hosszúságú (nézz az ábrádra)

2013. máj. 13. 20:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Szerintem valamit összekevertél, mert az alap 24cm, és nem a szár. Vélemény?
2013. máj. 13. 20:37