Hogyan kell ezt a feladatot megoldani? (Matek, koordinátageometria)

k kör érinti az x tengelyt, és az (x-17)^2 + (y+17)^2 = 100 egyenletű kört az x=11 első koordinátájú pontban érinti. Írjuk fel a k kör egyenletét!
2013. máj. 12. 20:58
 1/6 anonim válasza:
Nem értem... Ott van a kör egyenlete... Nem vágom, mi a feladat :D
2013. máj. 12. 21:18
 2/6 anonim ***** válasza:

Kedves Első Válaszoló!

Ez a feladat:

[link]

Megvan a barna kör, keressük a pirosat és a zöldet.

Így már vágod?

2013. máj. 12. 21:46
 3/6 A kérdező kommentje:
Eddig én is eljutottam, de ezután fogalmam sincs, hogyan tovább. :)
2013. máj. 12. 22:06
 4/6 anonim ***** válasza:

Például így:

A kör középpontja rajta van a KA illetve KB egyenesen, és mivel érinti az x tengelyt a középpont y koordinátája szintén r. Paraméteresen felírom a "piros" kör egyenletét, hozzáveszem a "barna" körét, és megkeresem hogy mikor van egy közös pontjuk (D=0). (piros kör is kettő lesz.)

2013. máj. 12. 22:20
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

Jó, de bonyi. Mondom egyszerűbben, a kisebbik piros kört fogom megkeresni, a többi 3 legyen a Te dolgod hasonlóképpen!


A keresett kör egyenlete: k: (x-u)^2+(y-v)^2=r^2, középpontja (u;v) és sugara r.

3 egyenletet fogok felírni u, v és r ismeretlenekre:


A keresett kör negatív irányból érinti az x tengelyt, tehát

u=-r


A keresett kör áthalad a P(11;-9) ponton, tehát

(11-u)^2+(-9-v)^2=r^2


A keresett kör kívülről érinti a megadott kört, tehát középpontjaik távolsága a sugarak összegével egyenlő:

gyök((u-17)^2+(v+17)^2)=10+r


Három egyenletünk van! a harmadikat négyzetre emeljük, az elsőt a másik kettőbe beírjuk, marad ez a két egyenlet:


(-r-17)^2 + (v+17)^2 = (10+r)^2

(11+r)^2 + (-9-v)^2 = r^2


Végezd el a négyzetre emeléseket, vond ki az egyikből a másikat, a négyzetes tagok eltűnnek, könnyen ki tudod fejezni az egyik ismeretlent, behelyettesíted valamelyik egyenletbe a fenti kettő közül, aztán Hawaii :)

2013. máj. 12. 23:56
 6/6 vurugya béla ***** válasza:

Na, elhibáztam. Újra:


A kisebbik piros kört fogom megkeresni, a többi 3 legyen a Te dolgod hasonlóképpen!


A keresett kör egyenlete: k: (x-u)^2+(y-v)^2=r^2, középpontja (u;v) és sugara r.

3 egyenletet fogok felírni u, v és r ismeretlenekre:


A keresett kör negatív irányból érinti az x tengelyt, tehát

v=-r


A keresett kör áthalad a P(11;-9) ponton, tehát

(11-u)^2+(-9-v)^2=r^2


A keresett kör kívülről érinti a megadott kört, tehát középpontjaik távolsága a sugarak összegével egyenlő:

gyök((u-17)^2+(v+17)^2)=10+r


Három egyenletünk van! a harmadikat négyzetre emeljük, az elsőt a másik kettőbe beírjuk, marad ez a két egyenlet:


(11-u)^2 + (-9+r)^2 = r^2

(u-17)^2 + (-r+17)^2 = (10+r)^2


Végezd el a négyzetre emeléseket, vond ki az egyikből a másikat, a négyzetes tagok eltűnnek, könnyen ki tudod fejezni az egyik ismeretlent, behelyettesíted valamelyik egyenletbe a fenti kettő közül, aztán most már tényleg Hawaii :)

2013. máj. 13. 00:00