Kaptam egy matekfeladatot, még szerdán, azóta ezen (is) gondolkozok, de nem sikerült eddig rájönnöm. Már nagyon érdekel, hogy mi lehet a megoldása:-)


Kép: kepfeltoltes.hu/130511/matematika_www.kepfeltoltes.hu_. Png Mi lehet a bizonyítása?



A lényeg:

Adott ABC háromszög, minden oldalára négyzetet szerkesztünk, és be kell bizonyítani azt, hogy D eleme az ABC háromszög B csúcsához tartozó magasságvonalnak

D=AB'1 [metszet] CB'

Köszi a segítséget!



2013. máj. 11. 20:20
 1/7 A kérdező kommentje:

rosszul linkeltem, a kép:

[link]

2013. máj. 11. 20:23
 2/7 vurugya béla ***** válasza:

[link]


Az ábrán meghosszabbítottam AC oldalt kétfelé.

A négyzetek két csúcsából merőlegest állítottam erre. Keletkezett két derékszögű háromszög (befogóik pirosak).

Ezek egybevágóak azzal a két háromszöggel, amelyekre a magasság az eredeti háromszöget bontja. (Szögeket felírva jön ki.)

Így a jelölt p és q szakaszok egyenlők, m pedig a B-ből induló magasság.

Jelölje x azt a távolságot, ahol az egyik egyenes metszi a magasságot.

Van ott egy x és egy p befogójú háromszög, ezeknek a hasonlósága miatt:

x/p = q/(m+p+q)

azaz x = p*q/(m+p+q)

Ha a másik egyenest bejelölnéd és az y távolságra metszené a magasságot, akkor ugyanezt eljátszva

y = p*q/(m+p+q) adódna, azaz x=y, azaz ugyanott metszi a magasságot a két egyenes.

2013. máj. 11. 22:58
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy kis "puskázással" én is megoldottam:

[link]

oldalon, az "Elforgatás" sorában az első ikon.

Ha gond lenne a használatával jelezd!

2013. máj. 11. 23:33
 4/7 A kérdező kommentje:

köszi mindkettőtöknek

az elsőt nem teljesen értem, biztos jó, de a 2. talán egyszerűbb:)

(2.-tól kérdezem)

CB' miért merőleges AF-re?

ha ezt elmondanád, tudnám ugyanezt IC-vel is, és akkor teljesen érteném a feladatot:)

mégegyszer köszi, ment a "zöld kéz" mindkettőtöknek!

2013. máj. 12. 10:23
 5/7 anonim ***** válasza:

A 90 fokos elfogatással EB és AF fedésbe-kerül, tehát merőlegesek. Ezután EB -t párhuzamosan eltolom, így az EB párhuzamos CB' -vel.

Világos?

2013. máj. 12. 10:46
 6/7 vurugya béla ***** válasza:

Kedves Második Bizonyító!

Zseniális!

Kösz!

(az enyémhez ábra kellene, akkor lenne érthető -csak nem volt időm...)

2013. máj. 12. 19:28
 7/7 vurugya béla ***** válasza:
Már úgy értem, JÓ ábra, csúcsok betűzésével és azzal betűzött leírás.
2013. máj. 12. 19:30