Matematika, logikai feladat (? )


Sziasztok! Valaki letudná nekem vezetni a következő feladatot? Előre is köszi!

Az A munkás kétszer annyi idő alatt végez el egy munkát egyedül, mint B és C együtt; B pedig háromszor annyi idő alatt, mint C és A együtt. Hányszor annyi idő alatt végzi el C a munkát egyedül, mint A és B együtt?


2013. máj. 8. 22:26
 1/4 anonim ***** válasza:
2a=b+c, 3b=a+c ezek az alapképletek. az első szerint: c=2a-b második:a=3b-c. tehát c=a+b-t keressük. c=3b-c+b amiből 2c=4b c=2b(második egyenletet használva). Az elsővel c=a+b (b=2a-c) ebből 2c=3a. Ezekből ki kell fejezni a-t és b-t így b=c/2 a=2/3c összesítve tehát a+b=5/3c
2013. máj. 8. 23:04
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát már az alapképletekkel is gondom van hát még a levezetéssel...


Ha én öt perc alatt végzek egyedül, te pedig négy alatt akkor együtt mennyi idő alatt végzünk? Én egy perc alatt elvégzem a munka ötödét, te a negyedét, tehát x perc alatt készül el egy egység munka: x(1/5+1/4)=1, vagyis x = 1 / ( 1/5 + 1/4) = 5 * 4 / (5 + 4).


Ha A munkás egyedül a perc alatt végez, B egyedül b perc alatt, C pedig c perc alatt akkor B és C együtt bc/(b+c) alatt végez, tehát a = 2 * bc / (b+c) => ab+ac=2bc.


Hasonlóan b=3*ac/(a+c) => ab+bc=3ac.


Nahát ez igazán szép... Vonjuk ki őket:


bc-ac=2bc-3ac


Ha c nem nulla, ezt feltehetjük akkor

b-a = 2b-3a

2a=b


ab+ac=2bc-ba beleírva:

2aa+ac=4ac-2aa

4aa=3ac

4a=3c => 4/3a = c


A kérdéses szám az az ab/c*(a+b) ide beírva az eddigieket, először c*(a+b) = 4/3a*3a = 4a*a, a számláló meg 2*a*a vagyis a válasz egy szép kerek 2.

2013. máj. 9. 13:22
 3/4 anonim ***** válasza:
Akarom mondani fele. Érdekes, de ha megnézzük A és B elég lassú :)
2013. máj. 9. 13:55
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. máj. 9. 21:51