Hogyan néz ki ennek a kifejezésnek az esetszétválasztása?


[link]


Szóval ha x>0,x<0.

Nekem az jött ki hogy negatív értékeknél nem értelmezett de a wolframalpha ábrázolta,ezekszerint a mínusz az a gyökjel elé megy ki? És ha igen miért?

Előre is köszönöm a válaszokat


2013. máj. 6. 11:37
 1/7 anonim ***** válasza:

Az abszolútérték feloldása általános esetben a következő:

- ha az abszolútérték jelben lévő mennyiség >=0, akkor az elhagyható minden további nélkül;

- ha <0, akkor zárójelezni kell a kifejezést és az egész elé egy - előjelet kell kitenni.

Tehát jelen esetben ha x>0, akkor a kifejezés 1/HATODIK GYÖK (x); illetve ha x<0, akkor 1/HATODIK GYÖK (-x) <--- itt mivel x maga is negatív, a páros gyök alatt nem áll negatív szám. A 0-át meg ugye eleve kizártuk, mivel ott nincs is értelmezve a kifejezés.

2013. máj. 6. 15:43
 2/7 A kérdező kommentje:

bocsi de nem teljes világos.akkor ha az x negatív akkor nem az egész kifejezés elé kell mínuszt? vagy rosszul látom hogy értelmezem hogy neked a gyök alatt lévő x előtt van mínusz?

Köszi a választ!

2013. máj. 6. 18:30
 3/7 A kérdező kommentje:

Ha csak a x előtt van mínusz,akkor még arra lennék kíváncsi hogy mi a különbség amikor mondjuk az |x-2| kifejezést vizsgáljuk.Mert ott ugye úgy van hogy

x>2 akkor x-2

x<2 akkor -(x-2)=2-x

2013. máj. 6. 18:45
 4/7 anonim ***** válasza:
Csak az abszolútértékes rész elé kell a - előjel. Gondolj csak a sima |x| függvényre, ami két félegyenesből áll. Ha f(x)=|x| és x>=0, akkor f(x)=x, azaz az m=1 meredekségű félegyenest adja; ha x<0, akkor f(x)=-(x)=-x, azaz az m=-1 meredekségű félegyenes. De például ugyanúgy ha f(x)=|x-4|, akkor ha x-4>=0 (azaz x>=4), akkor f(x)=x+4; ha meg x-4<0 (azaz x<4), akkor f(x)=-(x-4)=4-x adódik.
2013. máj. 6. 19:04
 5/7 anonim ***** válasza:
...akkor f(x)=x-4...Elírtam, elnézést :D
2013. máj. 6. 19:05
 6/7 A kérdező kommentje:

jaa értem:D

szóval hogy a mínusz mindig az abszolút értékes kifejezés előtt fog állni,ha pl van egy ilyen:

[link]

akkor itt is ugye az egész előtt van a mínusz jel,és minden tagnak veszem az ellentettjét felbontáskor.

De ha egy ilyen van:

[link]

akkor itt megint csak a gyök alatt szerepel a mínusz az x előtt.

2013. máj. 6. 19:31
 7/7 anonim ***** válasza:

Így igaz. Ugyanezen okból néz ki az alábbi függvény is úgy, ahogy kinéz :D (Illetve itt még bejön az is a képbe, hogy NÉGYZETGYÖK x^2 definíció szerint |x|-szel egyenlő):

[link]

2013. máj. 6. 19:46