Azt tudom, hogy kell szélsőértéket meghatározni, de x+y=2 feltétel mellet, azt már nem. Tudnátok segíteni?2013. máj. 4. 14:49
1/3 bongolo válasza:
Ez feltételes szélsőértékszámítás. Azt bizonyára a Lagrange multiplikátoros módszerrel tanultátok megoldani:
A feltételt nullára redukáljuk, az lesz a g függvény:
g(x,y) = x+y-2 = 0
A Lagrange függvény pedig ez:
L(x,y,λ) = f(x,y) - λ·g(x,y)
L(x,y,λ) = x³ + y³ - λ(x + y - 2)
Ott lehet szélsőérték, ahol ennek az L függvénynek mindegyik parciális deriváltja nulla (beleértve a λ szerintit is!)
∂L/∂x = 3x² - λ = 0
∂L/∂y = 3y² - λ = 0
∂L/∂λ = -(x + y - 2) = 0
Ezt az egyenletrendszert kell megoldani.
2/3 bongolo válasza:
Megjegyzés:
Van, aki a Lagrange függvényt kivonás helyett összegként adja meg:
L(x,y,λ) = f(x,y) + λ·g(x,y)
Ez nem módosít semmit sem az eredményen, csak a λ lesz az előző negáltja. De az tök mindegy...
3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. máj. 4. 16:18