Melyek azok a pozitiv szamokbol allo sorozatok, amelyekre n-et tetszolegesen valasztva igaz az alabbi egyenloseg?

a1^3+ a2^3 + ... + an^3 = (a1 + a2 + ... + an)^2

2013. máj. 3. 05:34
 1/3 bongolo ***** válasza:

A triviális megoldás az, hogy mindegyik szám nulla. A "pozitív szám" fogalmába a 0 nem tartozik bele, úgyhogy nem ezt illetve nem ilyeneket keresünk.


n=1 esetén: a₁³ = a₂³ → a₁ = 1

n=2 esetén: 1³+a₂³ = (1+a₂)² → a₂ = 2 az egyetlen pozitív megoldás

n=3 esetén: 1³+2³+a₃³ = (1+2+a₃)² →a₃ = 3 az egyetlen pozitív megoldás

stb.

Az a megérzésem, hogy aᵢ = i az egyetlen megoldás. Bizonyítsuk be teljes indukcióval:


n=1 esetén igaz (sőt, az előbb láttuk, hogy 2 és 3 esetén is)

Tegyük fel, hogy n=i-re igaz, hogy aᵢ = i, vagyis az

1³+2³+...+(i-1)³ + aᵢ³ = (1+2+...+ i-1 + aᵢ)²

egyenletnek egyetlen pozitív megoldása van, ez: aᵢ=i


Nézzük i+1-re. Az egyenlet: (Az egyszerűség kedvéért aᵢ₊₁-et egyszerűen a-nak írom)

1³+2³+...+i³ + a³ = (1+2+...+i+a)²

A bal oldal az indukciós feltevés miatt = (1+2+...+i)² + a³

A jobb oldal = (1+2+...+i)² + 2·(1+2+...+i)·a + a²

A négyzetes tag kiejti egymást:

a³ = 2·(1+2+...+i)·a + a²

A zárójelben a számtani sorozat összege i(i+1)/2:

a³ = i·(i+1)·a + a²

a² = i·(i+1) + a

a(a-1) = i·(i+1)

Ennek egyetlen pozitív megoldása van: a = i+1 (a másik gyöke a = -i)

Vagyis az állítás teljesül i+1-re is, ezzel a sejtét bebizonyítottuk.


---


Megjegyzés: Vagy ismeri az ember, vagy könnyen rátalál arra, hogy az első n köbszám összege:

  n

  Σ k³ = (n(n+1)/2)²

k=1

ami pedig éppen egyenlő (Σk)²-tel. Vagyis a feladat egyik megoldása az aᵢ=i sorozat. Viszont ez nem bizonyítja azt, hogy nincs másik megoldás is! Ezért kellett a fenti bizonyítást végigcsinálni.

2013. máj. 3. 11:35
 2/3 A kérdező kommentje:
Hehe, koszi, magamtol eljutottam addig, hogy az an=n az jo, de arra nem jottem ra,hogy csak az jo, hogy miert nem gondoltam indukciora... ez azert teljesen mashogy indukcio mint ahogy azt vettuk, ertem hogy csinalod, csak meglepo ahogy alkalmazod. Kivancsi leszek mi lesz a "hivatalos" megoldas. Ha nem indukcio akkor majd megirom ha erdekel.
2013. máj. 4. 20:19
 3/3 bongolo ***** válasza:
Persze, írd majd meg...
2013. máj. 5. 02:04