Vektoros, skalaris szorzatos, vektorialis szorzatos kerdesre tudnal-e valaszoln?


Ha a,b,c,x,y,z tetszoleges valos szamok, akkor

ax + by + cz +[(a^2 + b^2 + c^2)*(x^2+y^2+z^2)]^(1/2) > (2/3)(a+b+c)(x+y+z)

A > az lehet egyenlo is.

Skalaris szorzatok meg hosszak latszanak az egyenlotlensegben, de ennel tovabb nem jutottam.



#vektor #egyenlőtlenség #skalaris szorzat #vektorialis szorzat
2013. máj. 2. 18:17
 1/9 anonim ***** válasza:
Ez nem vektoros feladat, sokkal inkább számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséges.
2013. máj. 2. 18:25
 2/9 BKRS ***** válasza:

Na jó, ha vektor, akkor legyen vektor.

Mivel nem tudok vastagon szedni se meg aláhúzni se, a vektorokat nagybetűkkel fogom jelölni.

A=(a,b,c)

X=(x,y,z)

E=(1,1,1)

AX +|A|*|X| ≥ (2/3)AE * XE

A/|A| * X/|X| +1 ≥ (2/3) EA/|A| *EX/|X|

Legyen BCE három egységnyi hosszú vektor, E=(1,1,1)

BC +1 ≥ (2/3)EC * EB

Legyen E és C közti szög α

E és B közti szög β

C és B közti szög γ

Mindhárom szög 0 és 180 fok közötti.

Ekkor az egyenlőtlenség így fog kinézni:

cos(γ) +1 ≥ (2/3)cos(α)cos(β)

0 ≤ α+β+γ ≤ 360

α+β ≥ γ (háromszög egyenlőtlenség egy csúcsból futó szögekre)ezért:

cos(γ) ≥ cos(α+β)


cos(γ) +1 ≥ cos(α+β) + 1 = cos(α)cos(β) - sin(α)sin(β) +1

=

= (2/3)cos(α)cos(β) + (1/3)cos(α)cos(β)-sin(α)sin(β) + 1 ≥ (2/3)cos(α)cos(β)


Valamit elszámolhattam, mert túl éles az egyenlőtlenség, de nem látom mit. Elvileg itt nem lehetne a két oldal egyenlő, pedig lathatólag neha az.

2013. máj. 3. 15:13
 3/9 bongolo ***** válasza:

BKRS, az E vektor nem egységnyi hosszú, szóval nem lehet így rögtön átírni koszinuszokra.

Viszont |E|=√3, ezért az F=E/√3 egységvektor bevezetésével az egyenlőtlenség így alakul:

BC + 1 ≥ 2·FC·FB

Az α, β, γ szögek ugyanazok most is.

cos(γ) + 1 ≥ 2 cos(α)cos(β)

cos(γ) + 1 ≥ cos(α+β) + cos(α-β)

cos(γ) - cos(α+β) ≥ cos(α-β) - 1


A jobb oldal ≤ 0. Tehát ha belátjuk, hogy a bal oldal ≥ 0, akkor készen is vagyunk.


Ahogy BKRS is írta, az egy csúcsba futó szögek közötti egyenlőtlenségeket használhatjuk fel (α+β ≥ γ, α+γ ≥ β, β+γ ≥ α) és persze azt, hogy α+β+γ ≤ 360°.


Ha α+β ≤ 180°, akkor mivel α+β ≥ γ, ezért cos(α+β) ≤ cos(γ), hisz a cos szig.mon.csökkenő ebben a tartományban.


Ha α+β > 180°, akkor mivel α+β+γ ≤ 360°, ezért cos(γ) = cos(360°-γ) ≥ cos(α+β), hisz a cos szig,.mon,növekvő ebben a tartományban.


Vagyis a bal oldal mindig ≥ 0.

Kész.

2013. máj. 4. 01:30
 4/9 A kérdező kommentje:

BKRS-nel:

AX +|A|*|X| ≥ (2/3)AE * XE

Ez nem az kellene, hogy legyen, hogy:

AX+ |A||X| ≥ (2/3)AE * XE

es ha leosztunk |A|*|X| -szel es figyelembe vesszuk, hogy ahogy bongolo irta:

|E|^2 = 3

AX/(|A|*|X|) +1 ≥ 2 *AE/(|A|*|E|) * XE /(|X|*|E|)


Es akkor igy mar E/|E| az egysegvektor lenne,

es akkor

cos(γ) +1 ≥ 2cos(α)cos(β)

esakkor ez onnan adodna, hogy:

cos(γ) +1 ≥ cos(α+β) + 1 ≥ cos(α+β) + cos(α - β) = 2cos(α)cos(β)


Mindkettotoknek ment a +, meg azt meg nezzetek meg leci, hogy igy ahogy irom jo lesz-e.

2013. máj. 4. 20:08
 5/9 bongolo ***** válasza:
Jó így (gyakorlatilag én is ezt csináltam), csak még azt, hogy cos(γ) ≥ cos(α+β), be kell bizonyítani. Az a bizonyítás van nálam a végén. BKRS válaszában ezt trivialitásnak vette, de szerintem nem az, bizonyítani kell.
2013. máj. 5. 01:57
 6/9 A kérdező kommentje:
Koszi, az a cos dolog az igy ket esetre bontva vilagos ahogy irtad.
2013. máj. 5. 04:51
 7/9 BKRS ***** válasza:

Nagyon jó, és akkor ebből látszik az egyenlőség feltétele:

α=β ≥ 90

γ=360-α-β

2013. máj. 6. 14:23
 8/9 bongolo ***** válasza:
Vagyis akkor lesz egyenlőség, ha az A,X,E vektorok egy síkban vannak, és az A egységvektorának E tengelyre vett tükörképe éppen az X egységvektora.
2013. máj. 6. 15:34
 9/9 A kérdező kommentje:
haha,koszi,legszebb almomban se gondoltam volna...
2013. máj. 7. 03:27