Egy korbol egy AB hurral levagott szegmensbe beirunk egy kisebb kort. Ez a kis kor a nagy kort egy M pontban, a hurt egy N pontban metszi. Az alabbi kerdesre tudnal valaszolni?
Keszitettem egy kepet a feladatrol:
A nagy kor adott, az AB hur adott,
azt kell bizonyitani, hogy a kis beirt kort akarhogy valasztjuk, az M es N erintesi pontokon atmeno egyenes a nagy kort ugyanabban a P pontban metszi.
Ismered az inverzió nevű geometriai transzformációt? Ha igen, akkor én azt alkalmaznám.
Válasszuk az inverzió alapkörének az A középpontú, B-t tartalmazó kört.
Ekkor az AB egyenes (továbbiakban: e) önmagába megy át, és a B pont képe önmaga, N képe pedig valamilyen N' pont ezen az egyenesen. A nagy kör egy f' egyenesbe megy át, amely illeszkedik B-re. Erre az egyenesre illeszkednek az M és P pontok képei, M' és P'. A kis kör képe pedig egy olyan k' kör, ami az AB egyenest N'-ben, a BP' egyenest M'-ben érinti. Az M,N,P pontok egyenesének képe pedig olyan l' kör, amely átmegy az A ponton, tehát az A, P', M', N' pontok egy körön vannak.
Ekkor a k' és az l' kör középpontja egyaránt M'N' felezőmerőlegesén van, ami az érintés miatt éppen az e és f' egyenesek szögének felezője. A szelőtétel miatt
BA*BN'=BM'*BP',
itt BN'=BM' (hiszen a külső pontból húzott érintőszakaszok egyenlőek), így
BA=BP'. Tehát a BAP' háromszög is egyenlő szárú, ezért hasonló a BN'M' háromszöghöz. Ebből következik, hogy AP' párhuzamos N'M'-vel. Ezért AP' szintén merőleges az e és f' egyenesek szögének felezőjére.
Tehát azt kaptuk, hogy P' úgy kapható meg, hogy az e és f' egyenesek szögének felezőjére merőlegest állítunk A-ból, és ennek vesszük az f'-vel vett metszéspontját.
Ez független az érintő kis kör megválasztásától, csak az e és f' egyenesektől függ, amik éppen az előre rögzített kör illetve húr inverzei.
Ha pedig P' független a kis kör megválasztásától, akkor az inverze, vagyis P is.
Annyit azért beírhattál volna, hogy a középpontos hasonlóságról tanultok, akkor esetleg olyan megoldást kapsz amit hatodikos szinten használni is tudsz.
Húzz az AB szakasszal párhuzamos érintőt a nagyobbik körhöz, mégpedig a P pont felőli oldalon. Legyen ennek a neve e. A nagy körrel alkotott érintési pontja legyen Q.
Ekkor az M pontból nagyítással megkapjuk a kis körből a nagyot,
ez a nagyítás az AB egyenest az e egyenesbe viszi,
ezért a metszetűket is egymásba viszi, vagyis az N pont képe Q.
Ha viszont az N pont képe Q, akkor Az MNQ egy egyenesen van, hiszen az M a nagyítás központja.
Tehát P≡Q.
Viszont a Q az független a beírt kör választásától.
A francba, ez ilyen egyseru volt, eg a pofam, hogy nem jottem ra magamtol
Koszi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!