1/2 faktoriálisát hogy kell kiszámolni?

Elméletileg a x^(1/2) e^(-x) [0--> végltelenig] integrált kéne megoldani, nem? Én ezt sehogy nem tudom akárhogy próbáltam. Nagyon fontos lenne még ma meglátnom a megoldást, szóval, ha ráértek légyszíves segítsetek. Köszönöm előre is!

2013. ápr. 28. 17:07
 1/6 anonim ***** válasza:
A jó öreg Bronstejn-Szemengyajev szerint x^(-1/2), és gyök pi / 2 az eredmény.
2013. ápr. 28. 17:50
 2/6 A kérdező kommentje:
Tudom az eredményt és engem nem az érdekel, hanem a levezetése. Az eredményből még nem fogok tudni ilyet számolni...
2013. ápr. 28. 17:53
 3/6 anonim ***** válasza:
Érdekesen köszönöd meg a segítséget, észrevetted, hogy javítottam egy hibát a képletedben is? Mert ha rosszból indulsz ki, akkor nem lesz jó az eredmény. A végeredményt csak azért írtam oda, hogy lehessen ellenőrizni.
2013. ápr. 28. 18:00
 4/6 A kérdező kommentje:
Amit írtam az jó, nincs mit megköszönnöm... amit te írtál az -1/2 faktoriálisa
2013. ápr. 28. 18:19
 5/6 bongolo ***** válasza:

Jól írtad, x^(1/2)e^(-x) integrálja (az első válaszoló a Γ(1/2)-et írta, pedig Γ(3/2)-ről van most szó).


Amennyire én tudom, az integrált nem lehet szokásos módszerekkel megoldani, de nem vagyok igazán otthon a témában. A gamma függvényről viszont tudunk néhány dolgot:

x! = Γ(x+1)

Euler tükrözési formulája:

Γ(x)·Γ(1-x) = π/sin(πx)

Ennek az egyik egyszerű következménye az, hogy Γ(1/2) = √π

Ezt érdemes megjegyezni. Ezzel lehet a kérdésedhez hasonlókat kiszámolni:


Tudjuk azt, hogy:

Γ(x+1) = x·Γ(x)

(ez a kapcsolat a Γ függvény és az egész faktoriális között, hisz a sima faktoriálisnak is ez a rekurzív definíciója.)


Vagyis 1/2! = Γ(1+1/2) = 1/2·Γ(1/2) = √π/2


---

Általánosabban is felírható:

Γ(1/2 + n) = √π·(2n)!/(4^n·n!)

Γ(1/2 − n) = √π·(-4)^n·n!/(2n)!

2013. ápr. 28. 18:44
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet, életmentő vagy. :)
2013. ápr. 28. 18:52