Összeöntünk 200 cm3 12-es pH-jú NaOH- és 400 cm3 3-as pH-jú HBr-oldatot. Mekkora a keletkező oldat pH-ja? Ezt hogy kell kiszámolni?

2013. ápr. 27. 18:54
 1/1 BKRS ***** válasza:

Szerintem itt a lugos oldat pOH -ját kell összevetni a sava oldat pH-jával:


Az első oldatban van 0,2*10^(-12) mol H+ ion vagyis 0,2*10^-2 mol OH- ion

A másodikban van 0,4*10^(-3) mol H+ ion és 0,4*10^(-11) mol OH- ion.

0,2*10^(-2) - 0,4*10^-3 = 0,0016 = 10^(-3,7)

vagyis az OH ion koncentráció -3,7 lesz,

a pH akkor 14-3,7=10,3 lesz.

2013. ápr. 29. 15:28