Miért nem jön ki ez pH-s feladat: 100 köbci pH=2es hidorgén-bromidhoz hány köbdeci 130 pH-jú NaOH-oldatot kell önteni, ahhoz hogy a keletkező oldat pHja 3 legyen?


(^:hatványozást jelölök így)

Hbr:

100 köbci= 0,1 köbdm

(OH-)=10^-2 mol/dm^3

NaOH

(OH-)=10^-13

mivel a hidrogénionok fognak megegyezni a két oldalon, így:

0,1*10^-2 + 10^-13x =(x+0,1)*10^-3

xre 0,9 köbdecit kapok,de a megoldás 0,0009 dm^3-t ír

hol rontom el? :)


2013. márc. 23. 15:58
 1/7 A kérdező kommentje:
*13as pHjú a NaOH, csak elírtam!:D
2013. márc. 23. 16:00
 2/7 anonim ***** válasza:

Kevered a térfogategységeket?

Mi az hogy köbdeci?

Létezik deciliter, létezik köbdeciméter azaz liter.

A [H+][OH-] szorzat 10^-14, tehát [OH-]=10^(-14)/10^(-13)=10^(-1) mol/dm^3.

Így nem szabad leírni: "10^-13x", mert a hatványozás magasab precedenciájú, mint a szorzás. Helyesen "x10^-13" vagy (10^-13)x.

0,1*10^-2 + 10^-13x =(x+0,1)*10^-3

Ezt az átalakítást is elrontottad.

2013. márc. 23. 16:37
 3/7 A kérdező kommentje:
köbdeciméter=köbdeci,de nem hiszem,hogy ezzel van a baj,mert azt értem
2013. márc. 23. 16:42
 4/7 A kérdező kommentje:

(10^-13)x igen, így számoltam vele, csak már itt amikor beírtam, nem néztem...

emiatt írtad az utolsó sorban,hogy elrontottam,mert nem ez lesz,mert erre ügyeltem

2013. márc. 23. 16:45
 5/7 A kérdező kommentje:
szóval még mindig nem vagyok előrébb:D kiszámoltad egyáltalán,hogy ahogy te írtad véletlen nem ugyanennyu jön ki,mint nekem? :)
2013. márc. 23. 16:46
 6/7 A kérdező kommentje:

A [H+][OH-] szorzat 10^-14, tehát [OH-]=10^(-14)/10^(-13)=10^(-1) mol/dm^3.

koncentrációt minek kellene számolni?:)

2013. márc. 23. 17:08
 7/7 anonim ***** válasza:

> mivel a hidrogénionok fognak megegyezni a két oldalon, így:

Nem igaz.

A feladatot bontsd két részre!

1. Mennyi 13-as pH-jú NaOH semlegesíti az adott mennyiségű és pH-jú HBr oldatot? Ekkor a HBr oldat H(+)-ionjai vízzé egyesülnek a NaOH oldat OH(-) ionjaival, és kapsz 7-es pH-jú semleges NaBr oldatot.

2. Mennyi 13-as pH-jú NaOH oldatot kell ehhez a semleges oldathoz önteni, hogy annak a pH-ja 3 legyen? Annyit, hogy a teljesen disszociáló NaOH-ból származó OH(-) koncentrációja 10^(-11) legyen az eredeti 10^(-1) helyett!

2013. márc. 24. 11:20