Matematika feladatot megnéznétek, hogy jó lett-e?


1. Egy 40 fős társaság 60%-a fiú. Hány lánynak kell érkeznie még, hogy a társaság 60%-a legyen lány?

nemekem az lett az eredmény, hogy akkor most 24 fiu és 16 lány van, ha 90 főből 66 lány akkor az 59.4% de ha 67 akkor 60.4% szal talán a válasz h 66 lánynak kell lennie de nem tudom:S

2. Ha 2 favágó 1 nap alatt 10m3 fát vág ki, akkor hány favágó vág ki 4 nap alatt 100m3 fát? És itt talán a helyes válasz 5 de ebben sem vagyok biztos...:S valaki elmondja h hogy kell kiszámolni pontosan az ilyen típusú feladatokat?



2013. ápr. 27. 09:12
 1/3 anonim ***** válasza:
1. 20 lánynak kell érkeznie, mert ((16+20)/60)*100=60%
2013. ápr. 27. 10:09
 2/3 anonim ***** válasza:

40*0,6=24 fiú és 40-24=16 lány van. Ezt jól számoltad. Jelöljük x-szel a még érkező lányok számát. Ha érkezik x lány, akkor 40+x fős lesz a társaság, és 16+x lány lesz, de mi azt akarjuk, hogy a társaság 60%-a lány legyen, ezért felírható ez az egyenlet:


0,6(40+x)=16+x (a 0,6-os szorzó a 60% miatt) /zárójelbontás

24+0,6x=16+x /-(0,6x+16)

8=0,4x /:0,4

20=x


Ellenőrzés: ha érkezik 20 lány, akkor a társaság 40+20=60 fős lesz, amiből 16+20=36-an lesznek a lányok. 60 60%-a tényleg 36, tehát jól dolgoztunk.


Válasz: 20 lánynak kell még érkeznie.

--------------------------------------------


Az ilyen típusú feladatoknál minden értéket a helyére kell "sakkozni", mindjárt meglátod, hogyan.


Először mindig azt kell meggondolni, hogy két érték között egyenes- vagy fordított arányosság van-e. Egyenesarányosságnál ha az egyik értéket szorzod, akkor a másikat is (pl. ha egy gombóc fagyi ára 20 Ft, akkor 5 gombóc fagyi ára 5*20=100Ft, 5-tel szoroztuk a gombócok mennyiségét és az árat), fordított arányosságnál ha az egyik értéket szorzod, akkor a másikat osztanod kell, és fordítva (pl. 4 munkás egy gödröt 4 nap alatt ás ki, de 1 munkásnak már 16 napba telne, mivel minden munkás ugyanolyan gyorsan ás, több munkás esetén jobban eloszlik a munka, kevesebb időbe telik, de 16 munkás esetén már elég 1 nap a kiásáshoz).


Először mindig rögzítjük az egyik értéket (a gödrös feladatnál a gödör volt rögzítve (1 gödör), és a napok száma változott a munkások függvényében):


-Ha a favágók száma rögzített, akkor a napok száma egyenesen arányos a kitermelt fával: ugyanannyi favágó több idő alatt több fát vág ki;

-Ha a napok száma rögzített, akkor a favágók száma egyenesen arányos a kitermelt fa mennyiségével: több favágó ugyanannyi idő alatt több fát vág ki;

-Ha a kitermelt fa mennyisége rögzített: a favágók száma fordítottan arányos az idővel: több favágó ugyanannyi fát kevesebb idő alatt vág ki.


Ezek tudatában lépkedünk:

2 favágó 1 nap alatt 10m3 fát vág ki. (favágó/fa?) (*10)

20 favágó 1 nap alatt 100m3 fát vág ki. (favágó/nap?) (/4, *4)

5 favágó 4 nap alatt 100m3 fát vág ki.


Ide akartunk eljutni, tehát 5 favágó kell, jól számoltál/tippeltél :)

2013. ápr. 28. 10:21
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm hogy levezetted sokat segítettél:D tyty
2013. ápr. 28. 20:43