Kémia! Reakcióegyenlet megoldás! Valaki tud segíteni?

Sziasztok! 9.-es vagyok és kémiából most vesszük a kémiai reakciókat, ahol ugye elengedhetetlen a reakcióegyenlet megoldás. A baj az, hogy ezt mi általános iskolában nem tanultuk és most nem értem. Valaki el tudná nekem viszonylag könnyen és érthetően magyarázni, esetleg néhány példával együtt? Nagyon megköszönném. :)

2013. ápr. 21. 16:19
 1/2 anonim ***** válasza:

A reakcióegyenletekre azért van szükség, hogy tudjuk, mennyit kell összemérni a reagáló anyagokból ahhoz, hogy adott mennyiségű termék keletkezzen.

Bennük egy molekula képlete egy molnyi anyagot jelent az adott vegyületből.

2H2+O2=2H2O

A baloladalon levő mindenféle atom számának meg kell egyeznie a jobboldalon levőkkel.

Fent 4 H, illetve 2 O van mindkét oldalon.

A reakcióegyenletekben lehetnek ionok is. Ekkor a töltések összegének is meg kell egyeznie mind a két oldalon.

Ca(2+) + 2OH(-) = Ca(OH)2.

2+2*(-1)=0.

2013. ápr. 21. 16:53
 2/2 anonim ***** válasza:

Kiegészítés:

A gyakorlatban az egyik reagáló anyagból mindig egy kicsit többet mérünk be, mint amennyi a reakcióegyenletből számítható. Álatlában az olcsóbból, vagy a kevésbé veszélyesből. Kivétel a nagybányai 2000-es ciánkatasztrófa:

Au (sz) + 2CN(-) = [Au(CN)2](-).

Itt (sz) a szilárrd fázist jelenti.

A reakcióegyenletekben az oxidációs számoknak is egyensúlyban kell lenniük.

Vegyük az

2SO2+ O2 = 2SO3

példát.

A baloldalon a kén oxidációs száma IV.

Az oxigéné mindkét oldalon II,

A jobboldalon a kén oxidációs száma VI.


A két- vagy atomos elemi gázok esetén (O2, O3, H2, ...) ügyelni szoktunk az atomok számára a molekulában,

az (S8, P4, ...) molekulákat alkotó szilárd nemfémeknél nem, mert a térfogatváltozás a gázok reakcióinál jelentős.

Egyszerűen S + O2=SO2, 4P+5O2= P4O10 egyenleteket írunk.

2013. ápr. 22. 12:40