Eldöntendő irracionális számos kérdés. Igaz-e?


Legyen X egy tetszőleges irracionális szám, Y pedig a reciproka. Tekintsük az alábbi sorozatokat

(1+X), 2*(1+X), 3*(1+X), ...

(1+Y), 2*(1+Y), 3*(1+Y), ...

Igaz-e, hogy ezek elemei közül pontosan egy lesz az (n, n+1) intervallumban, ha n pozitív egész szám.

Ha mondjuk megnézi az ember X=5^(1/2)-re és Y=1/X-re, akkor

1 < 1+Y < 2

2 < 2*(1+Y) < 3

3 < 1+X < 4

4 < 3*(1+Y) < 5

5 < 4*(1+Y) < 6

6 < 2*(1+X) < 7

...



2013. ápr. 19. 04:24
 1/3 BKRS ***** válasza:

Ezt talán úgy lehetne megfogni, hogy az n-nél kisebb elemek száma a két sorozatban: [n/(X+1)] + [n/(Y+1)]

n/(X+1) = n/(X+XY)=n/(X(Y+1))=n/((Y+1)X)

[n/(X+1)] + [n/(Y+1)] < n/(X+1) + n/(Y+1) = n/(X+1) +nX/(X+1) =(1+X)n/(X+1) = n

a másik oldalról:

(X+1) és (Y+1) közül legalább az egyik nagyobb 1-nél,

indukciós bizonyítással tegyük fel, hogy n-1-ig legalább n-2 eleme van a két sorozatnak. Ekkor n-re igaz:

[n/(X+1)] + [n/(Y+1)] = [(n-1)/(X+1) + 1/(X+1)] + [(n-1)/(Y+1)+ 1/(Y+1)] ≥ [(n-1)/(X+1)] + [1/(X+1)] + [(n-1)/(Y+1)] + [1/(Y+1)] ≥ n-2 + [1/(X+1)] + [1/(Y+1)]=n-1


Vagyis n-ig legalább n-1 de kevesebb mint n eleme van a két sorozatnak együtt.


Nézd át jól a bizonyítást, lenyegileg ilyen egészrészes megoldással lehet az ilyesmit megfogni, de ettől még lehet, hogy valahol valami esetleg kicsit macerásabb mint ahogy ezt itt leírtam. A részletek, hogy hol van > hol ≥ az egy fontos pont az egész számolasban.

2013. ápr. 19. 16:52
 2/3 BKRS ***** válasza:

OK, most látom, hogy a kérdésre igazából nem is válaszoltam.

Szóval a fenti gondolatmenet szerint a válasz az, hogy igen, két szomszédos egész szám között a két sorozatnak összesen egy eleme lehet.

Ja és a [] jelölés egesz részt jelent. Korszerű megofgalmazásban az alsó egész részt.

Az egész emlékeztet valamire. Valamilyen kiegészítő sorozatok vagy valami hasonló. Na hosszas keresgélé után megtaláltam mi lehet:

[link]

ehhez van valahogy valami köze, illetve ha jól látom akkor ez a sorozat itt a feladatban egy speciális Beatty sorozat:

1/(X+1) + 1/(Y+1) = 1/(X+!) + X/(X+1) = (X+1)/(X+1) = 1

Vagyis a wikipedia cikkben szereplő r és s szerepét az (X+1) és (Y+1) számok kapják meg.

2013. ápr. 19. 17:05
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi,majdnem minden világos, ámbár a teljes indukciót nem teljesen így tanultuk.
2013. ápr. 20. 20:15