Fizika 9. oszt. , segít valaki?

Egy kocsi tomege 1200kg,motorja 600 Newton erőt fejt ki. mennyi odő alatt,es mekkora úton gyorsul fel állo helyzetbol 72km/h-ra,mekkora a vegzett munka. b resze: surlodas van,vizszintes erőt összegezni F-Fs Es=200N
2013. ápr. 16. 18:29
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

m = 1200 kg

F = 600 N

v = 72 km/h = 20 m/s


Newton II. törvénye:

F = m·a

a = F/m = 0,5 m/s²


Gyorsuló mozgás sebessége, ha a kezdősebesség 0:

v = a·t

20 m/s = 0,5 m/s² · t

t = 40 s

Ennyi idő alatt gyorsul fel.


Gyorsuló mozgás megtett útja:

s = 1/2 · a·t²

s = ... számold ki


Végzett munka:

W = F·s

W = ... számold ki


b)

Ha súrlódás is van.


Ott nem tudom, mit írtál, mi az az Es=200N ? Nem Fs véletlenül az?

Az szokott egyébként lenni, hogy a súrlódási együtthatót adják meg. Mondjuk µ a gördülő súrlódási együttható, akkor Fn·µ lesz a súrlódási erő, ahol Fn a nyomóerő, amivel a tárgy (kocsi) nyomja a talajt. Az most a kocsi súlya, ami ennyi:

m·g = 1200 kg·10 m/s² = 12000 N


De neked valószínű nem a µ van megadva. Ha az az Es valójában Fs akar lenni, akkor megadták magád a súrlódási erőt, azt már nem kell kiszámolni a nyomóerőből és az együtthatóból.


Ha van egy Fs erő, az a mozgással ellentétes irányba hat, vagyis csökkenti az F húzóerőt. Az eredő húzóerő F-Fs lesz (ezt le is írtad).

F-Fs = 400N


Ugyanazt kell csinálni, mint fentebb is, csak mindenhol, ahol F van, oda 600N helyett ezt a 400N-t kell beírni.

2013. máj. 6. 17:57
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi:)
2013. máj. 7. 12:27