10. osztályos fizika, gázok térfogatváltozása állandó nyomáson feladatban segít valaki?


Kétatomos gáz 10 az ötödiken Pa állandó nyomáson 3 dm3 térfogatról 8 dm3 térfogatra tágult.

a)Mennyi munkát végzett a gáz?

b)Mennyivel nőtt a gáz belső energiája?

c)Mennyi hőt vett fel a gáz környezetétől?



2013. ápr. 4. 22:02
 1/6 Tom Benko ***** válasza:
W=p\Delta V
2013. ápr. 5. 08:03
 2/6 Tom Benko ***** válasza:
\frac{V}{T}=állandó. Q=C_p\Delta T
2013. ápr. 5. 08:05
 3/6 Tom Benko ***** válasza:
\Delta E=Q+W
2013. ápr. 5. 08:07
 4/6 bongolo ***** válasza:

p = 10^5 Pa

V₁ = 3 dm³ = ... m³

V₂ = 8 dm³ = ... m³


pV/T állandó. Most a nyomás állandó, tehát V/T állandó.

V₁/T₁ = V₂/T₂

Ebből ki tudod számolni a hőmérséklet változását arányként:

T₂/T₁ = V₂/V₁


a)

A gáz által végzett munka állandó nyomáson egyszerűen p·ΔV (ahogy Tom Benko is írta). Ha pascal és m³ a mértékegységek, akkor a munka joule-ban jön ki.


b)

A belső energia gyakorlatilag a hőmérséklettől függ, hisz a hőmérséklettől lesz a termikus mozgás, az meg adja a mozgási energiát. Tanultatok rá bizots egy képletet:

E = f/2 · k·T

Ez egyetlen atomra vonatkozik egyébként. f a szabadságfok, ami egyatomos gázoknál 3, kétatomosaknál meg 5. Most tehát:

E = 5/2 · k·T

(k a Boltzmann állandó)


Nem tudjuk, hogy mennyi a hőmérséklet, sem azt, hogy mennyi az anyagmennyiség (hány gázatom van, illetve hány mol gáz van, stb.). Ha legalább az egyiket tudnánk, akkor a másikat már ki lehetne számolni. Így most azt, hogy mennyi a belső energia pontosan, illetve menyivel (hány joule-lal) nőtt a belső energia, nem lehet kiszámolni, csak azt, hogy hányszorosára nőtt a belső energia. Ahhoz valójában a fenti képlet sem kell a szabadságfokkal, sőt, azt se kell tudni, hogy hány atomos a gáz, mert egyszerűen a hőmérsékletek aránya lesz az E₂/E₁. (Kiesik az 5/2 is meg a k is.)


c)

A termodinamika első főtétele: ΔE = Q + W

vagyis a belső energia annyival nő, amennyi a közölt hő és a gázon végzett munka összege. (Ezt is írta Tom Benko.)

Most ebből csak W ismert, ΔE nem. Az is kellene, hogy Q kijöjjön.

W egyébként most negatív, mert a gáz végezte a munkát azáltal, hogy kitágult (és pl. felemelte a dugattyút).


Szóval kellene még mondjuk a kezdeti hőmérséklet. Nem volt megadva?

2013. ápr. 5. 16:46
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi mindenkinek:) Nincs hőmérséklet megadva, ezért akadtak gondjaim a feladattal...
2013. ápr. 6. 22:02
 6/6 Tom Benko ***** válasza:
Esetleg \Delta V=\beta\Delta T segíthet, úgyis a hômérséklet megváltozására van szükség.
2013. ápr. 7. 09:58