Matek! (2-3x) / (2-x) <=3 Mi a megoldása?

2013. ápr. 14. 13:21
 1/10 A kérdező kommentje:

Odáig jutottam, hogy közös nevezőre hoztam és átvittem a 3-at, majd egyszerűsítettem.


(-4)/(2-x) <= 0

2013. ápr. 14. 13:28
 2/10 doracell ***** válasza:

Ha mindkét oldalt szorzod (2-x)-szel, akkor ezt kapod:

2-3x<=6-3x

3x-et hozzáadva minkét oldalhoz:

2<=6

Márpedig a 2 semmiképp nem nagyobb a 6-nál, vagyis végtelen sok megoldás van.

2013. ápr. 14. 14:06
 3/10 A kérdező kommentje:
De akkor nincs megoldás, hiszen x-re nem kaptunk eredményt.
2013. ápr. 14. 14:18
 4/10 doracell ***** válasza:

De igen, próbáld ki: bármilyen számot helyettesítesz be, igaz lesz.

Annyit kell kikötni, hogy x ne legyen 2, mert akkor 2-2=0 lenne a nevezőben, ami értelmetlen.

2013. ápr. 14. 14:22
 5/10 A kérdező kommentje:

Hát nem. Nézzük!

x=100


(2-300)/(2-100) <= 3

(-298)/(-98) <= 3

3,0408 <= 3


Nem jött össze.

2013. ápr. 14. 14:28
 6/10 doracell ***** válasza:
Jogos :S Akkor nincs ötletem, remélem, jön valaki, aki okosabb nálam... Bocs :(
2013. ápr. 14. 14:38
 7/10 A kérdező kommentje:
Semmi gond, csak ez nekem fura. Biztos, hogy kell lennie megoldásnak, de hogy kell kiszámolni?
2013. ápr. 14. 14:43
 8/10 doracell ***** válasza:
Valamit az absz. értékekkel kellene matatni, hogy a számlálóé ne lehessen a nevezőének több, mint 3x-osa, de innen megáll a tudományom, illetve már annyira elbizonytalanodtam, hogy vsz. jobb, ha nem szólok hozzá többet. Viszont nézni fogom a válaszokat, mert engem is izgat.
2013. ápr. 14. 15:04
 9/10 doracell ***** válasza:

Na leültem és megcsináltam lépésről lépésre, szájbarágósan. Én úgy látom, most tényleg jó lett, és így kapkodás nélkül már nem is tűnik nehéznek - onnan írom, ahova te is eljutottál:

(-4)/(2-x) <= 0

0 ugye nem lehet, ha egyszer a számláló nem 0, tehát negatívat keresünk.

Mivel a számláló negatív, a nevezőnek poz.-nak kell lennie ahhoz, hogy a tört neg. legyen.

Vagyis 2-x>0

x<2

2013. ápr. 14. 23:01
 10/10 A kérdező kommentje:
Na ez tényleg jónak tűnik. Remélem, hogy jó bár még ellenőrök.
2013. ápr. 15. 19:55