Másodszorra írom ki, bocs, csak állandóan rosszul írtam le, de most már biztos, hogy jó.
2013. febr. 8. 22:45
1/4 A kérdező kommentje:
Levezetve, ha lehet.
2013. febr. 8. 22:47
2/4 vurugya béla válasza:
A két hatványalap, hiába csúf, egymás reciproka!
Szorozd össze őket! 1- et kapsz.
Tehát ha a-val jelölöd az első tagot, akkor a + 1/a =10
Innen már könnyen megy, most nincs több időm, bocs...
3/4 bongolo válasza:
(√(5+√24))^x + (√(5-√24))^x = 10
Érdemes észrevenni, hogy a gyök alatti kifejezések szorzata 1, vagyis a kifejezések egymás reciprokai:
5 + √24 = 1/(5 - √24)
Vezessünk be egy új változót: z = (√(5+√24))^x
z + 1/z = 10
z² - 10z + 1 = 0
Megoldóképletből:
z = 5 ± √24
a)
z = (5 + √24)^(x/2) = 5 + √24
x₁ = 2
b)
z = (5 + √24)^(x/2) = (5 - √24)^(-x/2) = 5 - √24
x₂ = -2
4/4 A kérdező kommentje:
Á, értem! Nagyon szépen köszönöm!
2013. febr. 9. 08:01