Mi az egyenlet megoldása? (matek)


[link]


Másodszorra írom ki, bocs, csak állandóan rosszul írtam le, de most már biztos, hogy jó.


2013. febr. 8. 22:45
 1/4 A kérdező kommentje:
Levezetve, ha lehet.
2013. febr. 8. 22:47
 2/4 vurugya béla ***** válasza:

A két hatványalap, hiába csúf, egymás reciproka!

Szorozd össze őket! 1- et kapsz.

Tehát ha a-val jelölöd az első tagot, akkor a + 1/a =10


Innen már könnyen megy, most nincs több időm, bocs...

2013. febr. 8. 23:25
 3/4 bongolo ***** válasza:

(√(5+√24))^x + (√(5-√24))^x = 10


Érdemes észrevenni, hogy a gyök alatti kifejezések szorzata 1, vagyis a kifejezések egymás reciprokai:


5 + √24 = 1/(5 - √24)

Vezessünk be egy új változót: z = (√(5+√24))^x

z + 1/z = 10

z² - 10z + 1 = 0

Megoldóképletből:

z = 5 ± √24


a)

z = (5 + √24)^(x/2) = 5 + √24

x₁ = 2


b)

z = (5 + √24)^(x/2) = (5 - √24)^(-x/2) = 5 - √24

x₂ = -2

2013. febr. 8. 23:29
 4/4 A kérdező kommentje:
Á, értem! Nagyon szépen köszönöm!
2013. febr. 9. 08:01