1. feladat

0≤x1≤x2≤x3<π/2, akkor tg x1+x2+x3/3≤ tg x1+ tg x2+ tg x3/3


2. feladat

Igazoljuk az előző feladat felhasználásával, hogy ha α,β,γ egy hegyesszögű háromszög szögei, akkor tgα + tgβ + tgγ ≥ 3*√3


2013. ápr. 13. 23:05
 1/3 anonim ***** válasza:
Szombaton a házival szenvedsz? Pihenj inkább.
2013. ápr. 13. 23:13
 2/3 A kérdező kommentje:
jó lenne javítani matekból, mert igy éphhogy kettes vagyok lehet érte ötöst kapni, szóval be szeretném biztosítani magam :D
2013. ápr. 13. 23:15
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem vagy valami nagy ász:

2. feladat: az első feladat szerint: (tg \alpha + tg \beta + tg \gamma )/3 >=

tg( (\alpha + \beta + \gamma )/3)=tg (\pi /3)=\sqrt 3 ,azaz az eleje és vége szerint:

(tg \alpha + tg \beta + tg \gamma )/3 >= \sqrt 3, ha 3-mal megszorzod a két oldalt, akkor a bizonyítandót kapod.

(használtuk, hogy a háromszög szögeinek összege 180 fok=\pi, és azt, hogy tg(\pi /3 )=\sqrt 3).


1. feladat: tangens függvény konvex a [0,\pi /2] intervallumon (ezt nem bizonyítom, ismert), így a Jensen

egyenlőtlenséget alkalmazva, lásd: [link]

p1=p2=p3=1/3-al: tg(1/3*x1+1/3*x2+1/3*x3)<=1/3*tg x1+1/3*tg x2+1/3*tg x3, és éppen ez volt az állítás.

2013. ápr. 14. 15:57