X'2 = ez az x négyzet akart lenni
levetnétek nekem?
hálás köszi
2013. ápr. 3. 16:42
1/3 anonim válasza:
hatvány jele: ^
x² + xy = 12
xy - y² = 2
két egyenletet kivonod egymásból:
x² + y² = 10
kifejezed x-et: x = √(10-y²)
behelyettesítesz valamelyik alapegyenletbe, érdemes oda, ahol 1db x van:
y√(10-y²) + y² = 2
√(10-y²) = (2+y²)/y
(Leoszthattunk y-nal, mert a második egyenlet y=0-ra nem teljesülne.)
10-y² = (4+4y²+y⁴)/y²
10y²-y⁴ = 4+4y²+y⁴
y⁴-6y²+4=0
Legyen y² = u (u természetes szám y² miatt)
u²-6u+4=0
u1 = 2 --> y1 = -√2; y2 = √2
u2 = 1 --> y3 = -1; y4 = 1
Az eredeti egyenletek valamelyikébe y1,2,3,4 értékekkel visszahelyettesítve megkapod x-eket is.
Az eredmények:
y = -√2 --- x = -2√2
y = √2 --- x = 2√2
y = 1 --- x = 3
y = -1 --- x = -3
3/3 A kérdező kommentje:
sokkal jövök neked:) köszönöm
2013. ápr. 3. 17:30