Tücsök77 kérdése:

Gyök alatt x+8 - gyök alatt x-1=1; Hogy lesz ebből x=17?

2013. ápr. 1. 19:18
 1/4 anonim ***** válasza:

√(x+8) - √(x-1) = 1

(x+8)+(x-1) -2√[(x+8)(x-1)] = 1

(x+8)+(x-1)-1 = 2√[(x+8)(x-1)]

2x+6 = 2√[(x+8)(x-1)]

x+3 = √[(x+8)(x-1)]

(x+3)² = (x+8)(x-1)

x²+6x+9 = x²-x+8x-8

x = 17

2013. ápr. 1. 19:28
 2/4 anonim ***** válasza:

Kikötésekre is figyelni kell, de gondolom, ezt te is figyelembe vetted:


x ≥ -8

x ≥ 1


Közös ebből: x ≥ 1

2013. ápr. 1. 19:30
 3/4 anonim ***** válasza:

Négyzetre emelsz:


x+8- 2*gyök(x+8)*gyök(x-1) + x-1=1


Átrendezed:


2*gyök((x+8)*(x-1))=-2x-6


Megint négyzetre emelsz:


4*(x+8)*(x-1)=4x^2+24x+36


(x^2-x+8x-8)=x^2+6x+9


x^2+7x-8=x^2+6x+9


Kivonogatva marad:


x=17

2013. ápr. 1. 19:35
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a megoldást!
2013. ápr. 1. 20:31