Számítsd ki az x pozitiv, valós értékeit, ha lg gyök alatt x,3/2 és lg x egy számtani haladvány egymásutáni tagjai?

2013. márc. 10. 12:56
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ha számtani sorozat tagjai, akkor a szomszédos értékek különbsége állandó:


3/2 - lg √x = d

lg x - 3/2 = d


3/2 - lg √x = lg x - 3/2

3 = lg x + lg √x


Mivel √x az x-nek 1/2-edik hatványa, ezért lg √x = 1/2·lg x


3 = lg x + 1/2·lg x

3 = 3/2·lg x

lg x = 2

x = 10² = 100

2013. márc. 10. 13:06