Hol rontom el: mennyi hő fejlődik 11 kg tömegű, olyan propán-bután gázelegy elégetésekor, melynek normál sűrűsége 2.2133 g/dm^3?

2013. márc. 28. 16:02
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

m(elegy)=11000 g

ró=2.2133 g/dm^3

ebből V(elegy)=4969.95 dm^3=n(elegy)

azt nem írom le, de kiszámoltam,hogy:

-1 mol propán égésekor -2045 kJ/mol

-1 mol bután égésekor -2642 kJ/mol hő szabadul fel

ott akadtam, h meghatározzam, h melyikből mennyi van:

ha a tömegükre írok fel egyenletet,akkor

44x +58 * (4696-x)=11000

de nem jó

anyagmennyiségre meg ezt írnám fel

x/44 +(11000-x)/58=4696,95

akkor mi nem jó? tudna valaki segíteni? :)

2013. márc. 28. 16:09
 2/11 A kérdező kommentje:
akkor ott,hogy azt hittem hogy itt is lehet alkalmazni az avogadro törvényt és az általam kiszámolt elegy térfogatát már az elegy anyagmennyiségének vettem, pedig moláris tömeget kellett vna számolnom..
2013. márc. 28. 16:43
 3/11 anonim ***** válasza:
A térfogat nem azonos az anagmennyiséggel. Látszik hogy nem ismered avogadro törvényét.
2013. márc. 28. 18:23
 4/11 A kérdező kommentje:

"Azonos hőmérsékleten és nyomáson a gázok térfogata az anyagmennyiségükkel arányos."

még most se igazán tudom, hogy emiatt mért nem használhatom ezt..

2013. márc. 28. 18:50
 5/11 Silber ***** válasza:

m(elegy)=11 kg=11000 g

Rho(elegy)= 2,2133 g/dm^3

M(propán)=44 g/mol

M(bután)=58 g/mol

h(propán)=2220 kJ/mol

h(bután)=2877 kJ/mol

Normál sűrűség alatt gondolom normálállapot értendő.

p=101,325 kPa

T=273 K

R=8,314 J/(molK)


V(elegy)=m(elegy)/Rho(elegy)=11000/2,2133=4969,95 dm^3

pV=nRT => n(elegy)=pV/(RT)=101,325*3969,95/(8,314*273)=221,87 mol


pV=nRT

pV=m/M*RT

p=Rho/M*RT

M(átl.elegy)=Rho*RT/p=2,2133*8,314*273/101,325=49,58 g/mol


M(átl.elegy)=x*M(propán)+(1-x)*M(bután)

M(átl.elegy)=x*M(propán)+M(bután)-x*M(bután)

M(átl.elegy)=x*[M(propán)-M(bután)]+M(bután)

x=[M(átl.elegy)-M(bután)]/[M(propán)-M(bután)]=0,6014


n(propán)=x*n(elegy)=0,6014*221,87=133,43 mol propán

n(bután)=(1-x)*n(elegy)=(1-0,6014)*221,87=88,44 mol bután


H(propán)=h(propán)*n(propán)=2220*133,43=296,21 MJ

H(bután)=h(bután)*n(bután)=2877*88,44=210,22 MJ


Q=H(propán)+H(bután)=296,21+210,22=506,43 MJ

2013. márc. 28. 19:32
 6/11 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen, hogy ezt a sokat leírtad! :)

végül én is megcsináltam,de nem a gáztörvényt alkalmaztam,hanem mint fentebb megbeszéltem magammal:D kiszámoltam az átlagos moláris tömegét, és aztán felírtam egy egyenletet


44x + 58 (1-x)= 54,22

x=0.27 --> 27 V/V% C3H8 73 V/V % C4H10

0,27* (-2045)*202.85= -112003.63

0.73* (.2642)*202.85= -391132.25

ezt az utolsó kettőt összeadtam és 5.03* 10^5 lett

2013. márc. 28. 21:09
 7/11 Silber ***** válasza:
Az elved jó, de az átlagos moláris tömeggel elcsúsztál.
2013. márc. 28. 21:14
 8/11 Silber ***** válasza:

Ellenben ez nagyon durva hiba:

"V(elegy)=4969.95 dm^3=n(elegy)"

2013. márc. 28. 21:15
 9/11 A kérdező kommentje:

m= 11000 g

ró= 2.2133 g/dm^3

ebből V(elegy)=4969,95436

Vm=24.5 mol/dm^3

így n(elegy)=202,85529

M(átl.)= m(összes)/n(összes)=11000/202,85529

a gépben hagytam mindent és úgy vittem végig de ígyis 54.22585 jön ki :)

őő :D nem tudom miért rémlett vmi olyasmi,hogy egyenlőek,de majd utána nézek jobban, hogy amit én írtam azt hol lehet használni, köszönöm :)

2013. márc. 28. 21:51
 10/11 Silber ***** válasza:
Itt a gond. A 24,5-es szám a standardállapothoz (p=101,325 kPa, T=298 K) tartozik, míg a feladatban normálállapot szerepel (p=101,325 kPa, T=273 K).
2013. márc. 28. 21:54
1 2