Aki tudja légyszíves vezesse le.Addig eljutottam,h kijött a gázelegy moláris tömege. Előre is köszönöm!! :)2012. okt. 24. 16:30
1/4 BKRS válasza:
Kellenek először is az égés egyenletek:
C3H8 + 5 O2 = 3 CO2 + 4 H2O
C4H10 + 6,5 O2 = 4 CO2 + 5 H2O
Az egyenletből látszik, hogy 5*5=25 dm3 és 5*6,5=32,5 dm3 közötti eredményt kell majd kapnunk.
Kéne tudni mennyi propán és mennyi bután van az elegyben.
M(C3H8)= 42
M(C4H10)= 58
1 mol gáz az azonos állapotban ugyanolyan térfogatú ezért
1 mol keverék tömege 1,862*29 = 54 g
ebben mondjuk m mol propán és 1-m mol bután van.
m*42+(1-m)*58 = 54
58-16m=54
16m - 58 = -54
16m=4
m=1/4 mol propán és
1-m=3/4 mol bután
Ehhez kell akkor a reakcióegyenlet szerint:
1/4* 5 mol O2 + (3/4)*6,5mol O2 =
24,5/4 mol O2 = 6,12 mol O2
1 mol keverékhez kell 6,12 mol O2 akkor gázról lévén szó
1 dm3 keverékhez kell 6,12 dm3 O2
vagyis
5dm3 keverékhez kell 5*6,12 = 30,6dm3 O2.
Számolj utána!
2/4 A kérdező kommentje:
miért kell ott az elején szorozgatni 5-tel? o.O nem értem.
2012. okt. 24. 17:23
3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2012. okt. 24. 17:41
4/4 anonim válasza:
A propán (C3H8) moláris tömege szerintem inkább 44 g/mol. :)