KÉMIÁSOK! Mekkora térfogatú, azonos állapotú oxigéngáz szükséges 5 dm3 olyan propán-bután gázelegy elégetéséhez, amelynek a levegőre vonatkoztatott sűrűsége 1,862? (Mlev= 29 g/mol)

Aki tudja légyszíves vezesse le.Addig eljutottam,h kijött a gázelegy moláris tömege. Előre is köszönöm!! :)

2012. okt. 24. 16:30
 1/4 BKRS ***** válasza:
100%

Kellenek először is az égés egyenletek:

C3H8 + 5 O2 = 3 CO2 + 4 H2O

C4H10 + 6,5 O2 = 4 CO2 + 5 H2O


Az egyenletből látszik, hogy 5*5=25 dm3 és 5*6,5=32,5 dm3 közötti eredményt kell majd kapnunk.


Kéne tudni mennyi propán és mennyi bután van az elegyben.

M(C3H8)= 42

M(C4H10)= 58


1 mol gáz az azonos állapotban ugyanolyan térfogatú ezért

1 mol keverék tömege 1,862*29 = 54 g

ebben mondjuk m mol propán és 1-m mol bután van.

m*42+(1-m)*58 = 54

58-16m=54

16m - 58 = -54

16m=4

m=1/4 mol propán és

1-m=3/4 mol bután

Ehhez kell akkor a reakcióegyenlet szerint:

1/4* 5 mol O2 + (3/4)*6,5mol O2 =

24,5/4 mol O2 = 6,12 mol O2


1 mol keverékhez kell 6,12 mol O2 akkor gázról lévén szó

1 dm3 keverékhez kell 6,12 dm3 O2

vagyis

5dm3 keverékhez kell 5*6,12 = 30,6dm3 O2.


Számolj utána!

2012. okt. 24. 16:56
 2/4 A kérdező kommentje:
miért kell ott az elején szorozgatni 5-tel? o.O nem értem.
2012. okt. 24. 17:23
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2012. okt. 24. 17:41
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A propán (C3H8) moláris tömege szerintem inkább 44 g/mol. :)
2018. márc. 2. 14:32