Mennyi a Nap és a Föld egymásra kifejtett vonzóereje?

Ma vettük Newton gravitációs törvényét, de mint ahogy gondolom sejtitek, totál hülye vagyok a fizikához... Légyszi, segítsetek! És ha leírnátok a részeredményeket is, meg esetleg megmagyaráznátok kicsit, az sokat segítene. De egy szimpla megoldásért is hálás lennék. (Vagy egy linkért, ahol elmagyarázzák.)

2013. márc. 22. 20:41
 1/2 GLadislaus ***** válasza:

A gravitációs erőt a következő összefüggéssel lehet kiszámítani:

F=G*M*m/r^2

Vagyis a gravitációs erőhatás a két test tömegével arányos (pl. kétszer nagyobb tömegű test, kétszer akkora erőt fejt ki egy adott másik testre). Fordítottan arányos a távolságuk négyzetével. (Ha kétszer távolabb vannak egymástól, az erő csak negyede, ha háromszor távolabb, akkor csak kilencede az egyszeres távolságnál fellépőnek.)

G=6,67428*10^-11 m^3/(kg*s^2) (gravitációs állandó, ez egy arányossági tényező)

M=1,9891*10^30 kg (a Nap tömege)

m=5,9736*10^24 kg (a Föld tömege)

r=149 597 887500 m (a Föld pályájának nagytengelye, nagyjából az átlagos távolság)

Ezeket behelyettesítve a fenti képletbe:

F=3,54*10^22 N.


[Az adatok a Wikipedia Nap és Föld szócikkeiből valók.]

2013. márc. 22. 21:14
 2/2 A kérdező kommentje:

Jaj, köszi szépen. :)

Megmentettél.

2013. márc. 23. 15:43