Öt kutya egyenként 200 N erővel húz egy szánkót. Mindegyik kutya által kifejtett erő a mellette levő kutya húzóerejével 30 fokos szöget zár be. Mekkora a teljes húzóerő?

A feladat Moór ágnes feladatdgyüjteményéből való. (250.feladat) A megoldónak előre is hálásan köszönöm. Nekem nagyon nem akar a végeredmény kijönni, nem tudom, hogy elvi hiba miatt, vagy csak szimplán nem tudok számolni. ( Lehet, hogy mindkettő.)

2013. márc. 18. 19:34
 1/2 bongolo ***** válasza:

A fő irány a középső kutya iránya.

A két külső kutya 60°-os szögben van a középsőhöz képest. Őnáluk az erő fele lesz a fő irányú komponens (cos 60° = 1/2), vagyis 100 N fejenként, összesen 200N.

A két 30°-os kutya erejének a √3/2 része (cos 30° = √3/2), fejenként 100·√3 lesz a fő irányú komponens.


Vagyis a fő irányú komponensek összege:

200 + 2·(100) + 2·(100·√3) = 200·(1+1+√3) = 746,41 N


(A fő-irányra merőleges komponensek kiejtik egymást.)

2013. márc. 18. 20:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Jajj nagyon szépen köszönöm!!:)
2013. márc. 19. 15:47