Bukett kérdése:

Ha x, y, z számok egyenesen arányosak a 3,4,5 számokkal, és x+y+z=24, akkor x=. , y=. , z=? Valaki segítene? Matekosok? AZ EGYSZERŰ HÁRMAS SZABÁLLYAL KÉRNÉM! KÖSZÖNÖM!


2013. márc. 13. 19:15
 1/4 anonim ***** válasza:

x/y=3/4

y/z = 4/5


x/z =3/5


x= 3/4y

z=5/4y

3/4y + y + 5/4y = 24

3y = 24

y= 8


x=(3/4)*8 = 6


z= (5/4)*8 =10

2013. márc. 13. 20:17
 2/4 A kérdező kommentje:
Hármas szabály?
2013. márc. 13. 20:28
 3/4 anonim ***** válasza:

Hármas szabály


Egyszerű számolási eljárás, amely megmutatja, hogy az arányosan változó mennyiségek összetartozó értékeit miként keressük meg. Ha pl. a vonat 5 óra alatt megtesz 200 km. utat, H. segítségével bármekkora időhöz ki tudjuk számítani a hozzátartozó utat és megfordítva, bármekkora úthoz a megtételére szükséges időt. Igy, mondjuk, meg akarjuk határozni a 7 óra alatt megtett utat. Egyszerűen felírjuk : 5 óra alatt. 200 km. 7, óra alatt x km. Ez a módszer az egységre való következtetés. Igen gyakran aránypárral oldjuk meg a feladatot. Az órák aránya ugyanis ugyanaz, mint az utak aránya, tehát : 7 : 5 = x : 200, amiből x = 280 km. Fordított arányosság esetén ugyanígy járunk el. A H.-nál mindig 3 adott arányos mennyiséghez keressük a negyediket, innen a H. elnevezés.

2013. márc. 13. 20:33
 4/4 vurugya béla ***** válasza:

Szerintem ez lesz az:

3+4+5=12

24:12=2

Tehát a 2-t kell szorozni 3-mal, 4-gyel és 5-tel, azaz

x=6 y=8 z=10

2013. márc. 13. 23:19