Felszín és térfogatszámítás?


Hello! :)

Egy kis segítségre lenne szükségem:

Hogyan kell kiszámolni ezeket a feladatokat?


Egy négyzet alapú egyenes hasáb magassága kétszerese az alapélnek, felszíne 490 cm2.

Mekkora a térfogata?


Ennél a feladatnál azt nem tudom kiszámolni, hogy mennyi a palást és az alap.


Nem kérek megoldást, csak kérlek segítsetek! :(

Köszönöm előre! :)



2013. márc. 11. 15:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha négyzet alapú a hasáb, akkor éleit jelöljük a-val.

A magasság 2-szeres, tehát 2*a.


A felszín:

- az alap területe a*a, ez egyezik a "tetővel", tehát ezek összterülete 2*a*a.

- Oldallap 4 db van. Rövidebb oldaluk "a" (az alap éle), a hosszabb oldal (a hasáb magassága): 2*a.

Egy oldallap területe a*2*a, a 4 db-é 4*a*2*a=8*a*a.


A teljes felszín az összterület: (2*a*a)+(8*a*a)=(2*a²)+(8*a²)=12*a². Ez 490 cm².


Ha innen már megoldásnak számít, akkor ne olvassa tovább!


12*a²=490


a²=490/12 ... és "a" jobb oldal négyzetgyöke.

2013. márc. 11. 16:37