Hogy kell megoldani ezt a matek példát? A feladat témája: térfogatszámítás.


Mekora a térfogata annak a négyzet alapú gúlának, amelynek alaplapja 56 cm és oldaléle 78 cm?


Elsősorban nem a végeredményre, hanem a megoldás menetére lennék kíváncsi, ugyanis sehogysem sikerül megoldanom.

A négyzetes gúla térfogatát elvileg a következő képlettel tudjuk kiszámolni: V = Ta*mt/3, vagyis V = a^2*mt/3

Viszont a testmagasságot nem ismerjük, csak az alaplap hosszát. Ha berajzolom a gúlának a magasságát, kapok egy derékszögű háromszöget, ami benne van a gúlába, de ennek a háromszögnek csak egy adatát ismerem, az olalélt, ami a háromszög átfogója. Tehát a háromszögből sem tudok tovább számolni. Vagy elrontottam az ábrát?


Valaki el tudná magyarázni, hogy tudom levezetni ezt a feladatot?



2012. okt. 6. 17:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
jó az ábrád, csak még annyit kell csinálni, hogy az alapot felbontod 4 db egyforma négyzetre. Ezeknek az új négyzeteknek az oldala 56/2=28 lesz. Na ennek a 28*28-as kis négyzetnek az átlója a hiányzó oldalad a háromszögből. Pitagorasz-tétellel kiszámolod a kis négyzet átlóját, ami gyök(1568) lesz. Meg is van a háromszög kisebbik befogója.
2012. okt. 6. 17:09
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem értem. Ha 4 egyforma négyzetre bontom fel az alaplapot, akkor az új, kis négyzet alapja nem 56/4 lesz?

Megpróbáltam kiszámolni a pitagorasz tétellel, ahogy írtad, de nekem gyök alatt 5300 lett, ami 72,8 cm. :S

2012. okt. 6. 17:34
 3/6 anonim ***** válasza:

így bontod fel (52-t írtam véletlenl 56 helyett!!!!)

[link]


a kis négyzet átlója (ami a háromszög kisebbik befogója):

a^2+b^2=c^2 --> 28*28 + 28*28 = 1568 tehát c=gyök(1568)

2012. okt. 6. 17:49
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, sikerült megoldanom, bár nem tudom, jó-e. Nekem teljesen más lett az egész. :/


A fg. táblázatban láttam, hogy a négyzet átlója d= a* gyök alatt 2. Az a oldal ugye 56 cm, így ki tudtam számolni az átlót, ami 79,2 cm lett. Ezt ha megfelezem, megkapom a derékszögű háromszögbe eső egyik befogót, ami 39,6 cm. Így a pitagorasz tételt felírva a testmagasságra 67,2 cm-t kaptam. Ha behelyettesítek a térfogat képletbe, 70246,4cm^3 lett a térfogat.


Jó lett, vagy nem? Valaki tud segíteni?

2012. okt. 8. 16:48
 5/6 anonim ***** válasza:
jó lett, a 39,6 = gyök(1568)
2012. okt. 8. 17:54
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :)
2012. okt. 8. 19:02