Matematika házi feladat. Segítesz? (8. oszt)


1, Egy henger alapkörének átmérője és magassága is 8 cm. Mikor kapunk nagyobb felszínű hengert, ha a henger átmérőjét kétszerezzük és a test magasságát változatlanul hagyjuk, vagy ha a test magasságát kétszerezzük és az átmérőt változatlanul hagyjuk?


2, [link]


Kérlek a számítást is magyarázd el!Előre is nagyon szépen köszönöm!



2013. febr. 7. 17:58
 1/6 anonim ***** válasza:
1. Mindkét esetben nagyobb felszinű hengert kapunk.
2013. febr. 7. 19:32
 2/6 anonim ***** válasza:
2. A folyadék térfogata állandó marad, ez az alapelv. Ebből már könnyen kiszámíthatod a keresett magasságot.
2013. febr. 7. 19:33
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!Nekem 1, ha az átmérőt kétszerezzük nagyobb felszínt kapunk.

2, ezt eddig is tudtam.Így ránézésre nyolcat mondanék.Segítenél?

2013. febr. 7. 19:51
 4/6 anonim ***** válasza:

1.feladat: Valóban az átmérő duplázásával nyerjük a nagyobb felszint, a palástfelületek azonosak a két esetben. A felszint többletet a fenéklap ill. a fedőlap nagyobbodása adja.


(Az eredeti felszínhez képest persze mindkét, utóbbi felszín nagyobb lesz, így értettem először a példát).


2. feladat: A helyzet az, hogy a vékonyabbik csőnek ugyan fele az átmérője, de ez nem jelenti azt, hogy a magasság ott kétszerese lenne. (Gondolom így közelítetted meg a problémát, és így 8cm-tert kaptál.)


Mivel a köbtartalom alapterület szorozva magasság, és mivel az alapterület négyzetesen arányos az átmérővel, így az átmérő felére való csökkentése a magasság négyszereződését eredményezi.


Ezzel a gondolatmenettel: 4x4=16 cm a megoldás.


Ugyanezt az eredményt kapjuk, ha egzakt levezetéssel oldjuk meg a feladatot.


A kezdeti, széles tartályban lévő folyadék köbtartalma:


V1=(7^2pi/4)*4. hiszen az alapterület d^2pi/4 .


A szűkebb edényben pedig:


V2=(3.5^2pi/4)*H ahol H jelenti a keresett magasságot.


Azt mondtuk persze, hogy térfogatállandóság van, ezért:


V1=V2 és beírva az előbbi összefüggéseket:


(7^2pi/4)*4=(3.5^2pi/4)*H


Most oszthatunk mindkét oldalon pi/4-el, így az


4x49=12.25H egyenlet adódik.


Ebből:


H=16cm.

2013. febr. 7. 21:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Hasznos lehet egyébként, ha otthon elvégzed a következő kísérletet:


1,5 literes ásványvizes palackot tölts meg vízzel, úgy hogy az alsó henger alakú része töltődjék meg.

Leméred a víz magasságát, illetve a palack átmérőjét.


Ebből tudsz térfogatot számítani.


Most ezt a vizet töltsd át pl. egy lábosba.


A lábosnak mérhető az átmérője.


Az előbb alkalmazott számítással kiszámolhatod, hogy a lábosban a betöltött víznek milyen magasan kell lennie.


Ezután mérd meg a valódi magasságot.


Fél cm-es pontossággal a mért eredmény meg fog egyezni a számított eredménnyel.


Ezzel tehát kísérletileg is igazolhatod a levezetés helyességét.

2013. febr. 7. 21:21
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!Már értem!:)
2013. febr. 8. 06:16