Tudnátok segíteni ezekben?


3(9x-3)/9x-6 - 3x+1/3x-2 =2


|x+1|+|x-3|=8


x=\5x+1\-1


\5x+1\ <- gyökjel alatt(csak nem tudtam gyököt írni)



KÖSZÖNÖM



2013. márc. 6. 18:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Első feladat:


3(9x-3)/9x-6 - 3x+1/3x-2 =2


kiemelünk az első tagból 3-mat:


3(9x-3)/3(3x-2) - 3x+1/3x-2 = 2


ez nekünk azért volt jó, mert könnyedén felszorozhatunk a közös nevezővel: *3(3x-2) >


3(9x-3) - 3(3x+1) = 2*3(3x-2)


beszorozgatsz:


27x-9-9x-3 = 18x-12


összevonogatsz:


18x-12=18x-12


AZONOSSÁG.


Második feladat:

Erre már nem emlékszem, mi az eljárás :D


Harmadik feladat (átvittem az egyest a túl oldalra):


x+1=sqrt(5x+1)


négyzetre emelsz (azért h lásd az azonosságot):


(x+1)^2=5x+1


x^2+2x+1=5x+1


nullára rendezed:


x^2-3x=0


másodfokú egyenletet megoldod:


x1: 3


x2: 0

2013. márc. 6. 19:27
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :) tudtam h ki kell emelni... de utána mégse ment
2013. márc. 6. 19:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Természetesen nem kötelező kiemelni, csak akkor a közös nevező, amivel fel kéne szoroznod a (9x-6)*(3x-2) lenne, ami lényegesen bonyolultabb egyenlethez vezetne:


3(9x-3)*(3x-2)-(3x+1)*(9x-6)=2*(9x-6)*(3x-2) lenne.


ami:


81x^2-54x-27x+18-27x^2+18x-9x+6 = 54x^2-36x-36x+24


54x^2-72x+24 = 54x^2-72x+24


láthatóan ugyan úgy azonosságot kaptunk, mint az előbbi megoldás során, azonban a kiemelés jelentősen megkönnyítette a dolgot :) ezért érdemes észre venni.

2013. márc. 6. 22:02