Egy 25 fős osztályban mindenki megírta a próba-felvételi lapot. A tanárnő kiszámolta, hogy az osztály átlaga 42 pont. Azonban kiderült, hogy Katinál 48 pont helyett 23-mal számolt. Mennyi lett a helyes átlag?
Levezetéssel, ha lehet! Előre is köszönöm!
2013. márc. 4. 21:22
1/4 rémuralom válasza:
Ha 25-en vannak, és az átlag 42 pont, akkor az összpontszám 42*25=1050. Ha a tanárnő tévedett 25 pontot (elég durva tévedés, de egy matekpéldában elnézzük), akkor 1050 helyett 1075 a valós pontszám. Ezt 25-tel elosztva 43-at kapunk.
2/4 anonim válasza:
Első, szereted a nagy számokat? :) Az új összpontszám 25 ponttal több lesz, ez 25 felé osztva eggyel több, a válasz 43. Az összpontszám értéke mindegy. Ha O az összpontszám akkor az új átlag (O+25)/25 = O/25 + 1 és azt tudjuk hogy O/25 az 42...
3/4 A kérdező kommentje:
Köcce! :)
2013. márc. 5. 16:01
4/4 rémuralom válasza:
Igen, szeretem a nagy számokat. Egyrészt. Másrészt meg, jelen esetben éppen annyi pont volt a tévedés, ahányfelé osztani kell, ezért szép egész számot kaptunk. De ha huszonkilencfelé kéne osztani, akkor hogy magyarázod el szegénynek, hogy "huszonhárom huszonkilenceddel lesz több az átlag, mint eredetileg"?