Tudnátok segíteni? Ki kellene számolni.


Egy 4 Kg tömegű láda vízszintes felületen nyugszik. Mekkora erő kell a megmozdításához és az egyenletes mozgatásához? (A tapadási súrlódási együttható maximuma µ = 0,04.)


Köszi.


2013. febr. 28. 21:05
 1/2 bongolo ***** válasza:

A súrlódási erőt nagyon egyszerűen lehet számolni: a felületre merőleges nyomóerő µ-szöröse.

Most a nyomóerő G = m·g = 40 N

Fs = 40N·0,04 = 1,6 N


Ekkora erő kell a megmozdításhoz. A mozgatáshoz tipikusan kevesebb, mert a csúszási súrlódási együttható kisebb a tapadásinál. Az nincs megadva?


---

Megjegyzés: Akkor kell csak kicsit bonyolultabban számolni, ha nem vízszintes lenne a felület. Ugyanis a felületre merőleges erőt kell a µ-vel szorozni.

2013. febr. 28. 21:16
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ezt írtad levélben:

"a tapadási súrlódási együttható maximuma μ:0,5, a súrlódási együttható μ: 0,2 és kerekeken helyezve a gördülési ssurlódási együttható μ: 0,04"

Azt hiszem, kicsit elírtad, kihagytad a "csúszási" szót a második "súrlódási együttható" szöveg elől.


A tapadási súrlódási együttható addig érdekes, amíg a test áll. Magyarul amíg el nem mozdul. Ha az 0,5, akkor G·0,5 = 20N erő kell ahhoz, hogy megmozduljon.

Amikor már mozog a láda (csúszik), akkor a csúszási súrlódási együttható az érvényes. Vagyis az erő ennyi lesz: G·0,2 = 8 N

Ekkora erővel pont ellensúlyozzuk a súrlódás hatását, vagyis a test állandó sebességgel fog csúszni.

Ha nem csúsztatjuk, hanem kerekeken van, akkor a gördülő súrlódási együttható az érvényes. Az a legkisebb, mert guruláskor a legkisebb a súrlódás. Akkor csak G·0,04 = 1,6 N erő kell ahhoz, hogy állandó sebességgel toljuk.

2013. febr. 28. 23:06