Két pozitív egész szám összege 55, szorzata 600. Melyik ez a két szám?

vagy 10 ilyenem van, és csak az érdekelne hogy hogyan kell, szóval csak ezt az egyet, hogy lássam hogy kell :)

köszi



2013. jan. 16. 20:01
 1/7 anonim ***** válasza:

Egyenletrendszerrel kell. Az egyik szám legyen X, a másik pedig Y.

1) X + Y = 55

2) X * Y = 600


Az elsőből kifejezed pl X-et: X = 55-Y

Ezt beírod a másodikba: (55-Y)*Y = 600

Ez egy másodfokú egyenlet, megoldod a képlettel és megkapod Y-t. Aztán ellenőrzöd a feltételt, vagyis a kapott szám pozitív egész-e. Ha igen, akkor visszahelyettesíted pl az első képletbe, és megkapod X-et is.

2013. jan. 16. 20:04
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem írnád le teljesen a számolást? :)
2013. jan. 16. 20:07
 3/7 anonim ***** válasza:

Bajod vannak az egyenletrendszerrel? Ejnye-bejnye, öreg hiba! :-)

1) X + Y = 55

2) X * Y = 600


Szóval X=55-Y

(55-Y)*Y= 600

55Y - Y^2 = 600

Y^2 - 55Y + 600 = 0

Y1=15 és Y2=40 (ha minden igaz, géppel számoltam)

Ekkor visszaírod pl az első egyenletbe:

X + 15 = 55, tehát X=40

A másik megolást is(ami ugyanaz): X + 40 = 55, tehát X = 15

A két keresett szám a 15 és 40.

2013. jan. 16. 20:13
 4/7 A kérdező kommentje:
köszi szépen, így már érthető. :)
2013. jan. 16. 20:16
 5/7 A kérdező kommentje:
már ment a másik is :D
2013. jan. 16. 20:20
 6/7 A kérdező kommentje:

ismét segítség:

Két szám különbsége 25, szorzata 900.

ez hogy és mennyi? :S

2013. jan. 16. 20:35
 7/7 anonim válasza:

Két szám különbsége 25, szorzata 900.

ez hogy és mennyi? :S


x-y=25

x*y=900


Valamelyikből kifejezed X-t vagy Y-t, amelyikből könnyebbnek találod, majd behelyettesíted a másik egyenletbe. Ekkor kijön egy szám X-re vagy Y-ra, ezt visszahelyettesíted bármelyik eredeti egyenletbe. :)

2013. jan. 18. 03:46