Határozzuk meg azt a kétjegyű számot, amelyik héttel nagyobb, mint számjegyei összegének kétszerese?

Ezt írtam fel: 10x+y=2(x+y)+7 ... de ezzel nem tudok mit kezdeni :(

2013. febr. 28. 18:16
 1/2 bongolo ***** válasza:

Eddig jól csináltad.


10x+y = 2(x+y)+7

8x = y+7

A bal oldal 8-cal osztható, ezért a jobb oldalnak is olyannak kell lennie. Mivel y egyjegyű szám, csak y=1 valamint y=9 esetén lesz y+7 osztható 8-cal:


a) y=1

8x = 8

x = 1

A szám a 11.


b) y=9

8x = 16

x = 2

A szám a 29.

2013. febr. 28. 21:30
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2013. márc. 10. 11:02