Mekkora a maximális térfogata annak a kúp alakú tölcsérnek, amit úgy kapunk, hogy egy 34 cm átmérőjű körlemezből valamekkora körcikket kivágunk és a lemezt hajlítva a vágási vonalakat összeragasztjuk?


(Átfedés nélkül!)

Segítséget szeretnék kérni a fenti feladatban. Hogyan lehetne megoldani?

A szélsőérték-problémák mindig nagy gondot okoztak nekem...


Addig jutottam, hogy

M = gyök (17^2-r^2)


és a kúp térfogatába behelyettesítve ezt

V= pí/3 r^2 * gyök (17^2-r^2) /3

Ezt hogyan deriváljam? Főleg a gyökös részét?

Vagy hogy lehet másképp esetleg?

Előre is köszi!



2013. febr. 26. 18:01
 1/7 anonim ***** válasza:

"valamekkora körcikket kivágunk"

Hogy mekkora részt vágunk ki, ezt legjobb a középponti szöggel megadni, és ennek függvényében felírni a sugarat, majd a térfogatot. Itt van hasonló példa:

[link]

Ha nem menne, szóljál!

2013. febr. 26. 19:18
 2/7 A kérdező kommentje:
r=6120/alfa :( De most ezzel nem tudtam haladni. Nem lett kevesebb az ismeretlenből, inkább több.
2013. febr. 26. 19:29
 3/7 anonim ***** válasza:

A teljes megoldás itt van:

[link]

2013. febr. 26. 21:13
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm!! :)
2013. febr. 26. 21:34
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem egyszerűbb a kész kúpból kiindulni.


Legyen

a - a kúp alkotójának hossza

α - a félkúpszög

r - az alapkör sugara

φ = ? - a kúpalkotó kiterítési szöge


A térfogat

V = r²π*m/3 = (π/3)*r²*m


Az alapkör sugara

r = a*sinα

A kúp magassága

m = a*cosα


Ezekkel a térfogat

V = (π/3)*a²sin²α*a*cosα

V = [(π/3)*a³]*sin²α*cosα


A szögletes zárójelben levő mennyiség konstans, ezért írható

V = k*sin²α*cosα

Deriválás után meghatározható az α értéke (kifejezése)


V' = k(2sinα*cos²α - sin³α)

V' = 0

ebből

cosα = √3/3

és

sinα = √2/√3

~~~~~~~~~


A félkúpszög és a kiterítés szöge közti összefüggés

Az alapkör kerülete és a kiterítés ívhossza egyenlő, tehát

2rπ = a*φ

ebből

φ = 2rπ/a = 2π(r/a)

A zárójelben levő mennyiség sinα, ezért

φ = 2π*sinα

~~~~~~~~~

A fentebb kapott sinα értéket behelyettesítve megvan a keresett kiterítési szög.

φ = (2π*√2)/√3

ami

φ ≈ 5,130... rad

φ ≈ 293,938...°

============


Remélem, nem rontottam el. :-)


DeeDee

**********

2013. febr. 26. 22:01
 6/7 anonim ***** válasza:

A végére elfelejtettem, hogy a térfogat a kérdés, és nem a kiterítés szöge. :-)


A fenti térfogat képletbe

V = [(π/3)*a³]*sin²α*cosα

behelyettesítve

V = a³ (2π*√3/27)

V ≈ 1980,265... cm³

===============

természetesen ugyanaz, mint az előző válaszolónál.


DeeDee

**********

2013. febr. 26. 22:13
 7/7 anonim ***** válasza:

Hogy továbbra is elérhető legyen:

[link]

2018. febr. 8. 21:56