A tanár feladott egy házi feladatot,miszerint:,,Foszforsav-oldat:Az indikátor segítségével vizsgáld meg az oldat kémhatását!A tapasztalatokat jegyezd le,és írd fel a magyarázatul szolgáló reakcióegyenletet is."Én ebből csak azt nem tudom hogy milyen reakcióegyenletet kéne felírni,vagy melyik reakcióra gondol?

2013. febr. 23. 17:12
 1/5 Silber ***** válasza:
Egy anyag attól lesz savas karakterű, hogy képes protont donálni (hidrogénatommagot leadni). Köztudottan a savas kémhatást a H3O+ (oxóniumion) koncentrációjának megnövekedése okozza. A tanár arra az egyenletre gondolt, amely során a foszforsav molekulája reakcióba lép a vízmolekulával, és a fentebb említett ion keletkezik. Gondolkodj rajta kicsit, írd le ide mire jutottál, és leellenőrzünk.
2013. febr. 23. 17:46
 2/5 A kérdező kommentje:
KÖszönöm szépen.H3PO4+H2O=H2PO4-+H3O+ <--Ez lenne az?
2013. febr. 23. 17:51
 3/5 Silber ***** válasza:
Elsőre nem is rossz. Ez az ún. első disszociáció, azonban a foszforsav képes mindhárom hidrogénjét leadni. Írd fel eképp, és készen is vagy.
2013. febr. 23. 19:50
 4/5 anonim ***** válasza:

Silber nem tudom mit értesz az alatt, hogy "Elsőre nem is rossz" mert a kérdező jó egyenletet írt. A savak és lúgok vizes oldatának kémhatásbáltozását a disszociáció folytán az oldatba kerülő protonok és hidroxid-ionok okozzák. Annyi a gond, hogy mivel a foszforsav 3 értékű sav, így kell még kettő reakció.

H3PO4 + H2O = H2PO4{-} + H3O{+}

H2PO4{-} + H2O = HPO4{2-} + H3O{+}

HPO4{2-} + H2O = PO4{3-} + H3O{+}

Vagy bruttó egyenlettel: H3PO4 + H2O = PO4{3-} + 3 H3O{+}

Kapcsos zárójelbe írtam a töltéseket.

2013. febr. 25. 17:07
 5/5 anonim ***** válasza:
Bocsánat félreolvastam valamit, visszavonom amit neked írtam Silber. Lényeg, hogy 3 egyenlet kell.
2013. febr. 25. 17:08