25 kg első osztályú és 10 kg másodosztályú almáért összesen 14,85 € . T fizettünk . Mennyibe került 1 kg első osztályú, illetve 1kg másod osztályú alma, ha a másodosztályú alma ára 80%a az első osztályú árának?

2013. febr. 23. 10:45
 1/1 anonim ***** válasza:

Eljelöljük az első osztályú almát "x"-el, majd belátjuk, hogy ha a másodosztályú ára 80%-a az első osztályúnak, akkor azt eljelölhetjük: 0,8x-el, ezután így alakul a képlet:


25x+10*(0,8x) = 14,85

25x + 8x = 14,85

33x = 14,85 / :33

x= 0,45 Ezzel megkaptuk az 1. osztályú kilónkénti árát

-> ennek 80%-a: 0,36 Euro, ami a másodosztályú kilónkénti ára


Ellenőrzés:

25kg: 25*0,45 = 11,25 Euro

10kg: 10* 0,36 = 3,6 Euro

2013. febr. 23. 11:17