helló! valaki tudna segíteni ebben a matek háziban?

Adott egy a illetve b hosszúságú szakasz. Szerkesszük meg az a^2 és az a∙b hosszúságú szakaszokat!


2013. febr. 17. 19:13
 1/1 anonim ***** válasza:

Párhuzamos szelők tétele!!!!


Rajzolj egy szöget! Válassz valamilyen szakaszt egységnek!

A szög egyik szárára mérd fel az "a" hosszúságú szakaszt, a másikra az egységszakaszt! A két szakasz végpontját kösd össze. Most arra a szögszárra amelyikre az egységszakaszt mérted,annak folytatásaként mérd fel az "a" szakaszt. Ennek végpontján keresztül húzz párhuzamost azzal az egyenessel , amelyet akkor kaptál, amikor aszög két szárára felmérted az "a" hosszúságú szakaszt illetve az egységszakaszt. Ez a másik szögszárbol lemetsz egy "X" hosszúságú szakaszt. A két szögszáron lévő szakaszok tehát: "a" és "x" illetve 1 és "a". A párhuzamos szelők tétele szerint :a/x =1/a. Ebből x-et kirendezve

x= a^2


a.b


Az egyik szögszárra "a"-t mérsz, a másikra 1-t. Összekötöd a végpontokat! Amelyik szárra 1-et mértél, annak folytatásába felméred "b"-t. Párhuzamost húzol! A

másik szögszáron kapsz egy "x" hosszúságú szakaszt. Párhuzamos szelők tétele: a/x = 1/b

x = a*b

2013. febr. 17. 19:56